Krwi jak na lekarstwo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje o to, aby oddawać krew, której w związku ze wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, cały czas brakuje.

Szpitale ponownie ruszyły z planowanymi operacjami, do których niezbędna jest krew. Niestety w ostatnim czasie, coraz mniej osób decyduje się na jej dobrowolne oddawanie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu ponownie apeluje do mieszkanców, aby zgłaszali się do oddawania krwi.

Zapraszamy również osoby, które przechorowały ostatnio koronawirusa, ponieważ nadal pobieramy osocze od ozdrowieńców – mówi Małgorzata Antończyk z RCKiK.

Pobieranie krwi jest zorganizowane w taki sposób, aby było bezpieczne zarówno dla dawców, jak i pracowników centrum krwiodawstwa. Przed wejściem do punktu poboru mierzona jest temperatura, a dystans między oczekującymi na badania został zwiększony. 

Jeżeli chodzi o rejestrację do oddania krwi, najlepiej kontaktować się telefonicznie. Numery telefonów dostępne są na naszej stronie internetowej – wyjaśnia Małgorzata Antończyk

Jak przygotować się do oddawania krwi? Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą dowód osobisty, gdyż każdy dawca musi mieć skończone 18 lat.

W tej chwili potrzebni są dawcy wszystkich grup krwi. Jeżeli państwo nie chorujecie, nie mieliście wykonywanych tatuaży, przekłuć ciała czy operacji w ciągu ostatniego pół roku, serdecznie zapraszamy do oddania krwi – tłumaczy Małgorzata Antończyk

Oddawanie krwi nie boli i trwa średnio 8 minut, a może uratować życie drugiego człowieka.

To jest tylko małe ukłucie, nic więcej. Potem już jest bardzo dobrze. Warto pomagać innym – dodaje Jan, krwiodawca. 

Krwi nie można długo magazynować. Z tego względu tak ważne jest to, aby do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa regularnie zgłaszali się nowi krwiodawcy.