Podczas pilotażowego projektu Szkolna Akademia Gotowania w jednej z wrocławskich szkół 240 dzieci poznawało tajniki gotowania od młodych kucharek. Jak sami przyznają w wolnej chwili zdarza im się coś przygotować.

- Dziś robimy sajgonki i lemoniadę. Czasem same robimy śniadania do szkoły - przyznają uczniowie.

- Uważam, że pokazywanie zdrowego jedzenia jest bardzo ważne. To jest młode pokolenie, tak jak ja, więc musmy przekazywać dobre nawyki - przyznaje Julia Cymbaluk, młoda kucharka.

Wśród dzieci świadomość zdrowego żywienia mimo różnych motywacji, stale wzrasta.

- Jeśli się zdrowo odżywiamy mamy mniejsze szanse na choroby i przede wszystkim jesteśmy zdrowsi - dodaje Paulina Foremny, kucharka prowadząca warsztaty.

Opórcz zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci służnie zauważyły, że zdrowe żywienie pomaga w rozwijaniu ciekawych umiejętności, uczy samodzielności, a także wpływa na kondycję fizyczną. Celem projektu było przede wszystkim zwrócenie uwagi na edukacje najmłodszych w kierunku zdrowego odżywiania.

- W szkołach i przedszkolach program zdrowego żywienia młodych wrocławian funkcjonuje od lat. Bez względu na czynniki ustawowe, we Wrocławiu bardzo się o to dbało. Nadajemy certyfikaty szkołom, które mają to na uwadze - podsumowuje Jarosław Delewski z Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia.

 Pomysłodawcami Szkolnej Akademii Gotowania są dziennikarze Radia Wrocław.