Kultura w internecie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowe obostrzenia sprawiły, że branża kulturalna nie może w pełni funkcjonować. Wszystkie wydarzenia odbywają się w internecie. Można tam znaleźć wykłady, nagrania i podcasty. Sprawdziliśmy, co oferują wrocławskie ośrodki kultury.

Zamknięcie w domu i izolacja od innych mogą zostać wykorzystane do nadrobienia literackich zaległości. To nie tylko dobry czas na czytanie książek, ale również słuchanie wykładów i pogłębianie wiedzy. Seniorzy w e-kulturze to pilotażowy projekt Wrocławia miasta literatury UNESCO, który ma zaangażować seniorów w wydarzenia kulturalne w internecie. Wrocławski Dom Literatury przygotował pakiety literackie, które mają pomóc uczestnikom zrozumieć i odbierać wydarzenia literackie. Jest to swoisty przewodnik po tym, co się teraz dzieje.

Odbył się niedawno 5. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius i mieliśmy całą plejadę spotkań poetyckich – takich bardziej wokół klasyki, ale także wokół poezji najnowszej. Wiemy z doświadczenia, że ludzie często boją się takich spotkań, że czegoś nie zrozumieją, coś będzie zbyt niszowe lub środowiskowe, dlatego przygotowaliśmy dwa wykłady. Profesor Adam Poprawa mówił o historii poezji i o kontekstach w historii, a profesor Piotr Śliwiński o poezji najnowszej – mówi Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury.

Łącznie na stronie literatura.wroclaw.pl dostępne są cztery wykłady. Dwa pozostałe dotyczą literatury Europy Środkowej – skąd ten pomysł i czy ona w ogóle istnieje – oraz Ireny Krzewickiej i reportażu międzywojennego. Ci, dla których temat wydaje się obcy, nie powinni mieć jednak oporów przed sięgnięciem do wykładów.

Te wykłady są popularyzatorskie, to nie są skomplikowane dyskursy naukowe, wręcz przeciwnie – mówią do laików. Myślę, że każdy, kto jest chociaż trochę zainteresowany literaturą z jednej strony czegoś się z nich dowie, a z drugiej może ugruntować wiedzę, którą już posiada – dodaje Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury.

Inną możliwością kulturalnych spotkań jest Sąsiedzka Ławeczka organizowana przez Ośrodek Działań Artystycznych Firlej. To projekt skierowany do tych seniorów, którzy chcą wspólnie spędzić czas i po prostu porozmawiać. W czasach izolacji kontakt z innymi jest przecież szczególnie ważny.

My się z nimi spotykamy, żeb poplotkować, ale też ja staram się tych moich seniorów cały czas zachęcać do takiej aktywności, do rękodzieła. My wirtualnie zwiedzamy ciekawe miejsca we Wrocławiu. Chodzimy po Zoo, chodzimy wirtualnie po Hydropolis, po Kolejkowie i tych wszystkich ciekawych miejscach. Ja stawiam na to, żeby to, co im proponuję w tych rozmowach, żeby to były aktywności proste – mówi Katarzyna Religa, animatorka Kawiarni Sąsiedzkiej w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej.

Sąsiedzka ławeczka to spotkania co tydzień we wtorek o godz. 11:00 na Facebooku Kawiarni Sąsiedzkiej.

Po prostu czasami rozmawiam z nimi o tym, co my gotujemy na obiad. O tym, co się dzieje za oknem, czy u Was pada, a czy u mnie nie pada. Część ludzi niestety wyszła z założenia, że są za starzy na coś albo za mało sprawni, ale my chcemy, żeby oni cały czas byli aktywni, cały czas byli w kontakcie z nami. Żeby się nie zamykali w domach w sensie dosłownym, bo my jesteśmy dla nich. To jest fajne, oni tego chcą i myślę, że oni tego potrzebują, zwłaszcza w tym czasie teraz – dodaje Katarzyna Religa, animatorka Kawiarni Sąsiedzkiej w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej.

Wydarzenia kulturalne funkcjonują teraz w internecie, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy