- Centrum Historii Zajezdnia rozwija swój program edukacyjny. Przyjmujemy uczniów zarówno ze szkół podstawowych, jak i licealnych. Kiedy młodzież do nas przyjeżdża, widzi zabytkowy wagon z lat 40., a gdy już do niego wejdzie od razu słyszy głosy przeszłości. Wtedy zaczyna się jakaś opowieść - mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia. 

Uczniowie raz w tygodniu będą brali udział w lekcji historii zorganizowaną przez Centrum Historii Zajezdnia. Tematyką zajęć będzie głównie powojenna przeszłość Wrocławia. 

- Bardzo chcemy, żeby ta lekcja historii zaczynała się już w autobusie, żeby można było już tam przeprowadzić mały wykład. Gdy młodzież wchodzi juz na teren naszej wystawy, to czeka na nie tyle bodźców, że ta uwaga się rozprasza - dodaje Mutor

Początkowo uczniowe będą podróżowali zwykłym autobusem MPK, potem lekcje nabiorą niezwykłego klimatu. Do Zajezdni przywiezie ich zabytkowy ogórek Jelcz 043, który już w zeszłym roku trafił pod skrzydła studentów Politechniki Wrocławskiej. Gdy przejdzie cały proces renowacji lekcja zacznie się już podczas jazdy. 

- Uważam, że moja praca jest pewnego rodzaju misją i ta misja ma dwa wymiary. Po pierwsze, żeby być częścią sztafety kolejnych pracowników MPK cieszę, że wraz z Centrum Historii Zajezdnia możemy zachować ten element szacunku dla przeszłości, a po drugie przekazywać go nowym pokoleniom - podsumowuje Krzysztof Balawejder, prezes MPK.  

Wrocławskie szkoły mogą już się zgłaszać do program edukacyjnego.