Mapa Zabytków Techniki dostępna na papierze

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dokładnie 26 obiektów dziedzictwa techniki i przemysłu, właśnie tyle pojawiło się na Mapie Zabytków Techniki Dolnego Śląska. Powstała z myślą o mieszkańcach i turystach, którzy zechcą odwiedzić dolnośląski region. Wśród atrakcji między innymi kolejka wąskotorowa w Krośnicach i wrocławskie Hydropolis.

– Szlak techniki powołaliśmy dwa lata temu. Rozpoczynaliśmy z czterema obiektami – teraz jest ich 26 i to z wielu dziedzin. Szlak cały czas się rozwija. W pierwszy etapie oznakowaliśmy i nawiązaliśmy współpracę z parterami – mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Mapa pokazuje funkcjonujące na Dolnym Śląsku od kilku lat obiekty przemysłu i techniki. Obiekty bardzo różnego typu – kolejowe, hutnicze, przemysłu spożywczego i górniczego. Wszystkie z nich to ogromna spuścizna przemysłowa Dolnego Śląska – regionu, który kiedyś był jednym z liderów gospodarczych w Europie – dodaje Paweł Wybierała, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Teraz mapa powstała w formie papierowej. 

– Zostało wydanych 10 tysięcy egzemplarzy. Mapa jest dostępna we wszystkich 26 obiektach i w punktach turystycznych na Dolnym Śląsku – wyjaśnia pracownik fundacji.

Zdaniem ekspertów proces degradacji obiektów przemysłowych w latach 90. XX wieku był bardzo duży. Te które się zachowały, to prawdziwe perełki. Mapa powstała w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Zdaniem Urzędu Marszałkowskiego tworzenie takich sieci zabytków ułatwia ich wzajemną promocję, a dla turystów jest dobrą okazją do poznania czegoś nowego.

Szlak rozrasta się i to bardzo szybko. W 2018 roku było tych obiektów tylko siedem. Pojawiają się kolejni chętni do wpisania na szlak. Nasz region promuje się między innymi szlakami, szlak zabytków techniki to kolejny przykład. To one pozwalają turystom wybrać to, co ich najbardziej interesuje. Mapa jest jednym z elementów, obok strony internetowej i wydarzeń okolicznościowych, pełni funkcje przewodnika – wyjaśnia wicemarszałek.

Pandemia odbiła się w dużej mierze także na branży turystycznej. Wśród atrakcji znajdujących się na mapie są też takie, które można zobaczyć, mimo obostrzeń.

To na pewno są kopalnie, to na pewno jest Złoty Stok, kopalnia złota, węgla. Stara kopalnia w Wałbrzychu udostępnia tereny zewnętrzne do zwiedzania. Huta Julia w Piechowicach zaprasza do kupowania wyrabianych tam kryształów. Także na pewno dbajmy o bezpieczeństwo w obecnym czasie, ale nie zapominajmy o wspieraniu turystki – podsumowuje pracownik fundacji.

Mapa jest darmowa, dostępna także w formie elektronicznej na stronie mapazabytkow.pl. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy