Mieszkanie wytchnieniowe lekiem dla opiekunów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To pierwsze takie mieszkanie we Wrocławiu, pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych na świecie. W mieszkaniu wytchnieniowym fachową opiekę specjalistów znajdują osoby z niepełnosprawnościami, a ich opiekunowie - wytchnienie odpoczynek chwile dla siebie. Po raz pierwszy pokażemy Państwu jego mieszkańców.

 

Pani Agnieszka mieszka w  ośrodku od kilku dni. Cieszy się, że będzie mogła tu być jeszcze przez ponad tydzień. Na brak zajęć nie narzeka   

Uczę się angielskiego, rozwiązuję krzyżówki, normalnie. Mam opiekę. Gdyby nie to miejsce to byłabym w domu z siostrą – mówi Agnieszka Koszelnik, podopieczna mieszkania opieki wytchnieniowej. 

Pani Agnieszka cierpi na zespół Pradera Williego, czyli chorobę wiecznego głodu. Musi mieć zapewnioną opiekę przez 24 godziny na dobę.  Na co dzień  robi to siostra pani Agnieszki.  Ale tu są specjaliści, więc ona może odpocząć. Z takiej pomocy skorzystało już ponad 40 rodzin.    

  – Mają szansę naładować akumulatory, podreperować zdrowie, odpocząć od siebie, bo to ciężka praca ponad siły. Dzięki mieszkaniu tu mogą normalnie funkcjonować – mówi Michał Komar, prezes Fundacji ’’Potrafię pomóc’’

Dla pani Stanisławy pobyt o ośrodku jest jak wakacyjny wyjazd.   

Cudownie kochanie.  Teren jest piękny, ludzie mili, szczerzy. Czuję się jak w domu –   mówi Stanisława Gontarz, podopieczna mieszkania wytchnieniowego. 

Dziś jest szczególny dzień. Pani Stanisława obchodzi 89. urodziny. To świetna okazja do świętowania. Pracownicy ośrodka nie mogli przeoczyć takiej okazji.

Ale pobyt w mieszkaniu wytchnieniowym był koniecznością. Córka pani Stanisławy walczy z chorobą nowotworową. 

Córka moja poważnie chora, jeżdzi na Hirszfelda. Przerzuty ma, jest po operacji. Ja w domu płaczę – zwierza się  pani Stanisława.

Właśnie w takich sytuacjach, dla rodzin takich osób   mieszkanie wytchnień jest najbardziej potrzebne.

Tu jest fachowa  opieka, przeprowadzamy wywiad, co takiemu podopiecznemu jest potrzebne, co musimy dostosować. Wszystko po to, by opiekun mógł spokojnie odpocząć, iść do fryzjera, nie martwiąć się, że ta osoba będzie sama – mówi Agnieszka Biały z   Fundacji „Potrafię pomóc”. 

Mieszkanie opieki wytchnieniowej przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnościami. Także leżących i karmionych dojelitowo. Pomoc jest bezpłatna. W kolejce czekają kolejni potrzebujący

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy