Migawki łączące światy ciszy i dźwięku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Migawki to niezwykły projekt, który łączy ze sobą światy: opowiadania, ruchu i teatru. Świat dźwięku i ciszy.

Chodzi o spotkanie dwóch światów na płaszczyźnie języka, narracji i opowieści tzn. od początku mojej pracy z Madi fascynujemy się Polskim językiem migowym i on jest na tyle teatralny i piękny i tworzy rzeczywistość wokół nas – wiedzieliśmy, że w Migawkach te języki muszą być równie ważne — mówi Grzegorz Grecas, reżyser Migawek.

– Jeżeli pokazujemy je na scenie, to zbieramy takie małe opowieści, historie, historyjki, czasem są to naprawdę króciutkie migawki. Właśnie z których tworzymy całe opowieści — wyjaśnia Magdalena „Madi” Rostowska, pomysłodawczyni projektu.

Migawki po raz pierwszy we Wrocławiu zaistniały dwa lata temu. Zaczęło się od małego projektu stworzonego przez Madi Rostkowską i Katarzynę Jackowską-Enemuo w ramach „Bardzo Młodej Kultury na Dolnym Śląsku” – początkowo były to trzy spotkania z opowieściami w cafe rozrusznik.

-Tworzymy tak naprawdę swój język teatralny na bazie dwóch języków polskich mamy swoją stylistykę — dodaje Madi Rostowska.

Przed pandemią Migawki tworzyły spektakle a od czasu do czasu także spotkania i warsztaty z widzami – w czasie lockdown’u ich działalność przeniosła się do internetu tworząc siedmioodcinkowy cykl filmów. Kultura osób głuchych jest niezwykle bogata, choć czasem boimy się tego spotkania z innym światem.

– W naszej pracy ten strach okazuje się – jest bardzo nabyty więc wierzę, że możemy się go pozbyć. Jak graliśmy np. na wrocławskim festiwalu krasnoludków nasze migawki w zeszłym roku, to się okazało, że tego strachu nie ma w trzylatkach. Dzieci z rozdziawionymi buziami patrzyły na to, co te dłonie wyczarowują i z każdym momentem bajki wchodzą coraz dalej po schodach i zaraz wejdą na scenę. Myślę, że tego strachu trzeba się pozbyć i zdać sprawę, że przez niego tracimy kogoś – dodaje Grzegorz Grecas.

Wszystkie siedem odcinków migawek można obejrzeć na ich facebookowym profilu.

Zobacz również

Odnawialne źródła energii ciągle zyskują na znaczeniu. „Zielony” prąd to nie tylko aspekt ekologiczny, ale też przede wszystkim duże oszczędności. W szkole przy ulicy Racławickiej we Wrocławiu należącej do Fundacji Edukacji Międzynarodowej zorganizowano konferencję, która podsumowuje projekt poprawy wydajności energetycznej placówki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy