Mikrogranty może otrzymać każdy, kto chciałby zmienić coś w swoim otoczeniu. Wystarczy mieć dobry pomysł i wypełnić wniosek, aby dostać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Projekt jest skierowany do młodzieży od 13 do 21 roku życia, organizacji pozarządowych czy osób fizycznych i grup nieformalnych.

- Co tydzień, w sobotę o 11 dzieci wraz z rodzicami przychodzily do Parku Mamuta, gdzie czekaliśmy na nich z dwójką aktorów - Kamilem Gałuszką i Joanną Kowalską. Oni zabierali najmłodszych w podróż po parku. Dzieci musiały odnaleźć mapy, poukładać je. Cały kontekst odnosił się do roku 1997, kiedy w pobliżu dzisiejszego parku odnaleziono cios mamuci. Projekt ma na celu edukację, poprzez zabawę - mówi Zbigniew Koźmiński, prezes Fundacji Integrarte.

- Robiliśmy projekt o Holocauście i prawach człowieka. Nasze nauczycielki dobrze znają ten temat i same podsunęły pomysł Mikrograntów. Postanowiliśmy przedstawić pomysł, który pozowli ludziom zrozumieć czym był Holocaust, dlaczego jest ważny, skąd się wziął i jak wyglądał - mówi Aleksandra Skokun, uczennica VI Liceum Ogólnokształconcego.

- Mikrogranty są ogólnomiejskim programem, który wspiera oddolne inicjatywy mieszkańców Wrocławia róznego rodzaju. Nie chcemy wspierać tylko działań artystycznych, kulturalnych, ale także wszystkie, które mają społeczny charakter. Rozmaite pomysły wrocławian i wrocławianek, które mają zmieniać ich najbliższe otoczenie - dodaje Anna Bieliz ze Strefy Kultury Wrocław.

Strefa Kultury Wrocław przy okazji tego projektu współpracuje z Fundacją Umberlla. Oprócz wsparcia finansowego, które sięga dziesięciu tysięcy złotych, organizatorzy zapewniają wsparcie logistyczne i organizacyjne, które w realizowaniu projektów bywa niezbędne.

- Przede wszystkim wspieramy dwie ścieżki dla organizacji pozarządowych, czyli głównie czekamy na wnioski od fundacji i stowarzyszeń oraz pomagamy grupom nieformalnym, młodzieżowym, kidy młodzi ludzie chcą zrobic coś dobrego dla swoich szkół czy całego miasta - stwierdza Kazimierz Szepiela z Fundacji Umbrella.

Głównym celem każdej edycji Mikrograntów jest edukacja, budowanie relacji miedzy mieszkańcami, a także wzajemna współpraca.

- Przede wszytskim stawiamy na mocną współprace ze społecznością lokalną. Staramy się wspierać projekty, w których mieszkańcy bezpośrednio uczestniczą. Kiedy projekt odpowiada na konkretne potrzeby określonej grupy. To jest klucz, aby projket miał dobrą jakość i mógł uzyskać dofinansowanie - podsumowuje Szepiela.

W tym roku na projekty zostanie przeznaczone ponad pół miliona złotych. Nabór rusza już 1 lutego.