Opiekując się małymi dziećmi, rodzice rzadko kiedy mogą wyjść z nimi do muzeów lub innych miejsc kultury. Akcja „muzealniaki” chce zmienić ten stan rzeczy we Wrocławiu i innych regionach Polski.

 - Akcja #muzealniaki ma charakter kampanii społecznej. Próbujemy przekonać muzea, że dzieci to też wdzięczna widownia w galeriach sztuki i w muzeach  - mówi Maja Kwiecińska, koordynatorja akcji #muzelniaki.

Dzięki #muzealniakom w Muzeum Pana Tadeusza specjalnie dla rodzin z  dziećmi, odbywają się spotkania edukacyjne z cyklu „Brzdąc w Muzeum”.

- Jest to cykl zajęć dla najmłodszych w Muzeum Pana Tadeusza, dla dzieci do lat dwóch i ich opiekunów - tłumaczy Maja Kwiecińska

W skład programu wchodzą także spotkania i zajęcia dla starszych dzieci i nie tylko.

 - W każdym wieku tutaj można coś dla siebie znaleźć. Od zajęć dla rodziców z dziećmi (0 -2 lat) do seniorów. Dla każdego będą jakieś spotkania: będą wykłady, warsztaty - zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla dorosłych - są pokazy filmowe i oprowadzania. Także istnieje cały wachlarz możliwości - mówi Monika Nowak, edukatorka muzealna w Muzeum Pana Tadeusza.

Inicjatorem akcji jest Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, ale cykl odbywa się także w innych placówkach, m. in. Muzeum Architektury i Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

- Odchodzimy od tzw. edukacji "gadającej głowy", czyli kogoś kto wykłada na ekspozycji, używając trudnych słów. Organizujemy rzeczy inne niż na zajęciach plastycznych, staramy się robić więcej niż dzieci z rodzicami mogłyby robić w domu. Są to, m.in. warsztaty graficzne, malowanie na wodzie i zajęcia fotograficzne - opowiada Monika Nowak

Listy zapisórw na spotkania w marcu otworzą się 20-tego lutego. Formularze do wypełnienia dla chętnych są na stronie internetowej Muzeum Pana Tadeusza. Warto zapisać się wcześniej, bo jak mówią organizatorzy, zajęcia z # muzealniakami cieszą się dużą popularnością.

- Bardzo się cieszę, że jest co raz więcej inicjatyw skierowanych do rodziców z małymi dziećmi. My też chcemy wyjść z domu, uczestniczyć w życiu kulturalnym i móc zabierać nasze dzieci ze sobą - mówi Kamila Żurawska, mama i uczestniczka zajęć w muzeum.  

Jak podkreślają organizatorzy, muzea nie powinny być miejscami w których rodzice i ich dzieci są niemile widziani. Spotkania i zajęcia organizowane przez #muzealniaków będą nadal odbywały się w Muzeum Pana Tadeusza otwarte dla wszystkich chętnych.