Żaby z jeziora Titicaca zostały przywiezione do wrocławskiego zoo ze Stanów Zjednoczonych. W stolicy Dolnego Śląska rok temu, na początku marca 2019 roku. 

Brzydkie i wyjątkowe - żaby z Titicaca mają we Wrocławiu specjale miejsce

Ze względu na to, że ten gatunek żab jest bardzo rzadki pod względem biologicznym, w ogrodzie zoologicznym stworzono dla nich specjalne, odizolowane pomieszczenie. Zainstalowano tam klimatyzację i chłodziarkę do wody oraz akwarium (z filtrem zewnętrznym), w którym zamieszkały zwierzęta. 

- To jest endemit, który bardzo trudno byłoby zobaczyć w środowisku naturalnym. Jest to również bardzo ciekawa żaba, bo ze względu na niską zawartość tlenu w wodzie, w środowisku, z którego pochodzi, wytworzyła nadmiar skóry - mówi Joanna Kij z ZOO Wrocław.

Żaby, ze względu na swój nietypowy wygląd, często nazywane są najbrzydszymi na świecie. - Żyją w jeziorze Titicaca, w którym jest bardzo niska temperatura. Z tego powodu jest mniejsza zawartość tlenu w wodzie. Wygląd tych żab jest wynikiem przystosowania się do warunków, w jakich one żyją. Mają duże fałdy i przez to są uznawane za najbrzydsze. Czy to prawda? Trzeba to już ustalić we własnym zakresie - tłumaczy Tomasz Czerwonajcio, opiekun zwierząt w ZOO Wrocław.

Najbrzydsze i zagrożone przez... zabobony. Wrocławskie zoo pomaga ratować wyjątkowe żaby

Żaby z Titicaca należą do najszybciej wymierającej grupy zwierząt na świecie. Zagraża im zarówno zmiana klimatu, zanieczyszczenie powietrza, jak i rosnący odłów gadów z naturalnego środowiska.

Przyczynił się do tego głównie człowiek. Poprzez zanieczyszczenie środowiska, konsumpcję żab - dodaje Tomasz Czerwonajcio

- W Azji, Afryce, Ameryce Południowej zabobony mają się dobrze. Jeden z nich mówi o tym, że koktajl z żywej żaby bardzo dobrze wpływa na potencję - opowiada Joanna Kij.

Żaby w naturze mają więc niewielkie szanse na przetrwanie. Dzięki hodowlom zachowawczym w ogrodach zoologicznych istnieje możliwość przedłużenia tego gatunku.