(Nie)zapomniana tradycja puszczania wianków

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tradycje nocy świętojańskiej sięgają czasów przed chrześcijaństwem. Obrzędy i zwyczaje miały zapewnić mieszkańcom zdrowie i urodzaj. Jednym z nich było puszczanie wianka przez niezamężne dziewczyny. Jeśli złapał je któryś z kawalerów, oznaczało to zamążpójście.

Noc świętojańska w kulturze chrześcijańskiej obchodzona jest w nocy z 23 na 24 czerwca. Chociaż obrzędy mają długą tradycję, wciąż są popularne. Ogród Botaniczny w ramach tego święta zorganizował specjalny kiermasz, gdzie można było kupić wianki i puścić je na ogrodowy staw.

Wianki zostały wykonane przez ogrodniczki z Ogrodu Botanicznego. Część roślin pochodziła z łąk kwietnych z ogrodu. Własnoręczne wykonanie wianka zajmuje od 15 do 30 minut i zależy między innymi od użytych kwiatów. W Ogrodzie Botanicznym obchody nocy świętojańskiej stają się tradycją.

– Noc świętojańską obchodziliśmy w Ogrodzie Botanicznymy już kilkukrotnie. W tamtym roku to wydarzenie było dużo bardziej bogate. Odbywały się warszaty i teatry, jednak w tym roku, z wiadomych względów, musieliśmy się przeorganizować – mówi Justyna Kiersnowska, kurator Działu Systematyki Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tym roku pandemia pokrzyżowała plany i możliwości obchodów nocy świętojańskiej, jednak jak zapowiadają pracownicy Ogrodu Botanicznego, w następnym roku przygotują liczne atrakcje.