Budynek, w którym mieści się Inspektorat jest doskonale przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Osoby poruszające się na wózkach mają wygodny podjazd do wejścia głównego, którego drzwi otwierają się automatycznie. Na piętra niepełnosprawnych klientów przewozi obszerna winda, a dostęp do stanowisk obsługi jest tak zaaranżowany, żeby osoba na wózku nie miała problemów z podjazdem do pracownika. W ZUS, w ramach praktyk pracują uczniowie Technikum Ekonomicznego i Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

- Uczniowie z technikum uczą się zasad obsługi klientów, pisania pism, prowadzenia rozliczeń. W kwietniu Inspektorat przyjmie kolejnych kilku uczniów. Są to dzieci niepełnosprawne ruchowo oraz dysfunkcyjne, które uczą się w szkole z internatem - mówi Aleksandra Szałajko Kierownik Inspektoratu. - Dla nich praktyki to wymóg procesu edukacji i szansa na dalszy rozwój. Wielu z tych młodych ludzi wybiera studia – dodaje.

Odrębnie prowadzone są praktyki dla uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy. To dzieci, właściwie już osoby pełnoletnie, z orzeczeniem o niepełnosprawności umysłowej. Nieliczni z nich potrafią pisać i czytać. Mogą pracować tylko pod ścisłym nadzorem wyszkolonych opiekunów. Kilkuosobowe grupy uczniów wraz ze szkolnymi opiekunami kierowane są do przygotowanych pomieszczeń, gdzie czekają na nich druki do obsługi i pakowania. Terminy praktyk odbywają się według harmonogramu, zwykle dwa razy w miesiącu w drugim semestrze szkolnym.

– Wiem, że praktyki u nas to często dla tych dzieci pierwszy kontakt z pracodawcą. Liczę na to, że potem będzie im łatwiej, gdy zaczną szukać zatrudnienia – mówi Aleksandra Szałajko. - Uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy przyjmujemy na praktyki, ponieważ jest to dla nich forma rehabilitacji. Uczniowie składają teczki, pieczętują druki, układają materiały. Praktykanci w przyszłości mogą znaleźć zatrudnienie zakładach przystosowanych do zatrudniania ludzi z niepełnosprawnością intelektualną. Znamy problemy tych osób, dlatego chętnie im pomagamy – zapewnia pani Kierownik Inspektoratu.

Uczniowie w czasie pobytu w ZUS są otoczeni opieką i mają ogromną życzliwość i wsparcie wszystkich pracowników. O wzajemnej sympatii świadczą listy, rysunki i film, które przygotowały dzieci po zakończeniu praktyk.

- Nauczyłem się składać teczki na dokumenty i to może mi się przydać, gdyż nie wiadomo gdzie będę pracował – mówi Krzysztof.

- Dla nas to bardzo proste czynności, a dla dzieci zarówno forma rehabilitacji jak i możliwość zdobycia nowych umiejętności, które mogą pomóc im w dorosłym, samodzielnym życiu – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku – Praktyki w ZUS to dla tych dzieci naprawdę duże przeżycie i wielka frajda – dodaje rzeczniczka

- Nasza córka opowiada o praktykach z wielka radością. Angażuje się w prace biurowe chętnie i w tym upatrujemy szanse na podjęcie przez nią zatrudnienia w podobnym charakterze po ukończeniu szkoły – mówią rodzice niepełnosprawnego dziecka.

Praktyki w Inspektoracie to nie jedyna forma współpracy ze szkołą. Dwa razy w roku z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia szkoła organizuje dla pracowników i klientów ZUS kiermasze wykonanych przez uczniów stroików, ozdób świątecznych i kartek z życzeniami. Pięknie wykonane prace znikają w oka mgnienia, a uzyskane przez dzieci środki są przeznaczane na zakup materiałów papierniczych.