- Tegoroczne badania to jest nasz rekord. Znaleźliśmy 38 910 nietoperzy. Badani odbywały się na terenie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Jest to jeden z największych systemów fortyfikacji podziemnych w Europie, a także jedno z największych zimowisk nietoperzy na terenie Unii Europejskiej - mówi Grzegorz Opoznański, doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. 

Badania liczebności nietoperzy pozwalają odpowiedzieć na pytanie jak zmienia się średnia temperatura powietrza z roku na rok. Dla gatunków, które lubią wysokie temperatury wynik obecnie przeprowadzonych badań wydaje się korzystny, dla pozostałych niekoniecznie. 

- Nietoperze, które są przystosowane do wysokich temperatur z pewnością dobrze się teraz rozwijają. Pytanie jak długo. Zaczynamy się obawiać o te gatunki, które zimują. Ich liczba, w stosunku do zeszłych lat, gwałtownie spadła - dodaje dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego.

- Absolutnie nie należy się bać tych zwierząt. Są one dla naszego ekosystemu niezwykle pożyteczne. Przede wszystkim żywią się owadami. Dlatego ich obecność znacznie zmniejsza ich liczbę w naszym otoczeniu. Dzięki czemu są dla nas bardzo ważne. Pojedynczy osobnik jest w stanie zjeść do trzech tysięcy komarów w jedną noc żerowania - podsumowuje Opoznański.

Wzrost globalnego ocieplenia może sprawić, że wiele gatunków nietoperzy wygnie.