Czym jest projekt ELI?

 

Projekt ELI z angielskiego Extreme Light Infrastructure to projekt zakładający budowę wysokoenergetycznego systemu laserowego o rekordowych parametrach na świecie. Z efektów prac korzystać będą mogli specjaliści z różnych dziedzin nauki. 

-Jest to projekt interdyscyplinarny, który robią fizycy ale nie tylko dla fizyków, również dla ludzi zajmujących się inżynierią materiałową, medycyną, biologią, chemią i innymi dziedzinami nauki- wyjaśnia prof. dr hab. inż. Henryk Fiedorowicz, z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. 

 

Noblista o Politechnice Wrocławskiej

 

Na Politechnice Wrocławskiej odbyły się międzynarodowe warsztaty skierowane do studentów, doktorantów i naukowców, którzy chcieliby rozpocząć współpracę w ramach tego projektu. Profesor Gerard Mourou, noblista z 2018 r. osobiście bardzo ceni sobie współpracę z wrocławską uczelnią.

-Bardzo dobrzy studenci, bardzo dobrzy profesorowie i pracownicy naukowi. To dla mnie ogromna przyjemność z nimi wszystkimi współpracować- mówi prof. Gerard Mourou. laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 2018 roku. 

-Przyszedłem głównie dlatego żeby posłuchać noblisty i żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego. Ja ze swoimi kolegami i koleżankami braliśmy udział w programie stażowym w ELI - Beamlines w Pradze więc już trochę tego liznąłem ale wiadomo, że warto się zawsze czegoś dowiedzieć- mówi Aleksander Kubeczek, student III roku Politechniki Wrocławskiej na kierunku Electronic and Computer Engineering.

 

Konsorcjum ELI - Polska

 

Uczelnie i jednostki naukowe zainteresowane udziałem w budowie i użytkowaniu infrastruktury badawczej Extreme Light Infrastructure  podpisały konsorcjum ELI - Polska.

-Konsorcjum ELI Polska stawia sobie za cel popularyzowanie tego projektu wśród polskich naukowców tak żeby Polska była pełnoprawnym użytkownikiem tej wielkiej infrastruktury budowanej za europejskie pieniądze- również za nasze- dodaje prof. dr hab. inż. Henryk Fiedorowicz, z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. 

Prace prowadzone w ramach projektu nad laserem o ultrawysokiej mocy zaowocowały nowoczesną technologią, wykorzystywaną np. w okulistyce. Technologia ta została zastosowana już u ponad 5 milionów pacjentów.