Do tej pory główna siedziba Galerii BWA Awangarda Wrocław mieściła się przy ulicy Wita Stwosza w Pałacu Hatzfeldów, pozostałości po książęcej siedzibie zbudowanej w latach 70. i 80. XVIII wieku. Ze względu na zły stan techniczny budynku, Galeria BWA Awangarda funkcjonuje obecnie w tymczasowej siedzibie na Dworcu Głównym we Wrocławiu.

Galeria tego typu powinna być obiektem, który ma przestrzeń spełniającą wymogi prezentowania sztuki współczesnej. Galeria BWA przy Wita Stwosza miała swoje ograniczenia — mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych we Wrocławiu.

Nowa galeria ma stanąć u zbiegu ulic Księcia Witolda, Władysława Jagiełły i Romana Dmowskiego w pobliżu Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia prowadzonego przez Instytut Grotowskiego.

Komunikacyjnie budynek jest dobrze dostępny. To 15 minut na piechotę z centrum miasta — dodaje Bartłomiej Świerczewski.

Nowa siedziba ma powstać dopiero za ok. 5-7 lat, a jej powierzchnia w planie ma wynieść ponad 2 tysiące metrów.

Ten budynek zupełnie pomieści część wydzieloną dla BWA i dedykowaną wyłącznie tej funkcji — tłumaczy Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa we Wrocławiu.

Dodatkowo prowadzony jest konkurs na stanowisko dyrektora biura wystaw artystycznych, którego zadaniem będzie prowadzenie galerii w warunkach tymczasowych i wprowadzenie jej w nowe miejsce.

Konkurs na stanowisko dyrektora został ogłoszony. Do 17 sierpnia można składać oferty. Oczekujemy od kandydatów wykształcenia wyższego, 10-letniego doświadczenia w obszarze sztuki współczesnej i takiego też stażu pracy — wyjaśnia Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury we Wrocławiu.

Co stanie się z poprzednim budynkiem galerii? Jak zapewnia miasto, pałac znajduje się w rejestrze zabytków i jest objęty opieką konserwatorską.