Fundusz Dróg Samorządowych to program rządowy, który wspiera i finansuje inwestycje drogowe na poziomie lokalnym, o które mogą się starać samorządy z całej Polski. Gmina Siechnice od lat korzysta z tego wsparcia.

- Ten rok był specyficzny, udało nam się złożyć dwa wnioski o dofinansowanie. Pierwszy z nich dotyczył fragmentu drogi między Siechnicami a św. Katarzyną. Droga będzie przebiegać od ulicę Łokowej do św. Krzyża. W tym rejonie szybko rozwija się układ mieszkaniowy. Projekt jest wart około 6,5 miliona złotych. Największy projekt realizowany na terenie naszej gminy w ciągu ostatnich ośmiu lat - mówi Grzegorz Salwa, kierownik biura funduszy zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Siechnicach 

W grudniu ubiegłego roku Wojewoda Dolnośląski zarekomendował premierowi listę wniosków o dofinansowanie. Jak na razie z kancelarii Premiera nie wróciła jeszcze zatwierdzona lista, co może opóźnić realizację inwestycji. Mimo to władze gminy zaczęły działać. Przetarg na budowę drogi został już rozstrzygnięty.

 - Jeżeli moje obawy się potwierdzą, wtedy sami będziemy chceli rozpocząć realizację tego projektu. Budowa zakończy się kilka miesięcy później z naszych funduszy - dodaje Milan Ušák, Burmistrz Siechnic.

Na miejscu można dostrzec już pierwsze prace, nie są on jednak powiązane z tą inwestycją.

 - To nie jest jeszcze ta inwestycja. To jest etap przygotowawczy, pod budowę drogi przy ul. Św Krzyża. Ten etap nie jest objęty projektem, na którym otrzymaliśmy dofinansowanie. Dotyczy umowy z deweloperem, który planuje tam rozwijać działalność - podsumowuje burmistrz. 

Na liście rezerwowej wniosków jest także fragment drogi w Żernikach Wrocławskich, który czeka na przesuniecie środków.