- Do tej pory była to firma FBSerwis Wrocław Sp. z o.o. Od 1 marca konsorcjum firm Chemeko - System i ENERIS. Wymiana odbierającego odpady oznacza wymianę wszystkich pojemników, dlatego że pojemniki są własnością firmy i wykonawca, kończąc świadczenie usługi, musi zabrać swój sprzęt, w tym pojemniki - mówi Dorota Witkowska z Ekosystemu Wrocław.

Nowy wykonawca systematycznie od stycznia podstawia nowe pojemniki. Łącznie do wymiany jest niemalże 120 tysięcy sztuk, dlatego żeby wszystko przebiegło sprawnie i bez szkody dla mieszkańca, pojemniki są podstawiane przez nowego wykonawcę, a firma FBSerwis, która świadczy usługi do końca lutego, zabierze swoje pojemniki najpóźniej w połowie marca. Wszystko po to, żeby zapewnić płynność.

- Aktualnie w zasadzie większość nowych pojemników jest rozstawiona. FBSerwis powoli zabiera swoje pojemniki. Zasada jest taka, że jeśli kończy się odbiór danej frakcji, to z dniem ostatniego odbioru lub kilka dni później, FBSerwis powinien zabrać swój pojemnik. Na czas przejściowy ma dostarczyć mieszkańcom worki - dodaje Dorota Witkowska z Ekosystemu Wrocław.

Jeśli przy danej nieruchomości postawiony jest pojemnik Chemeko - Eneris, mieszkańcy mogą skorzystać także z niego, gdyż obecny wykonawca ma obowiązek odbierać odpady niezależnie od tego, w czyich są pojemnikach. Co ważne, z tej możliwości należy korzystać tylko w określonych sytuacjach, dlatego…

- Jeśli mamy podwójne zestawy albo widzimy, że są dwa pojemniki na papier lub szkło, to korzystajmy w lutym jeszcze z pojemnika oznaczonego logo FBSerwis. Jeśli mamy system workowy i zbieramy odpady w workach, to pamiętajmy, żeby wystawić worek na dzień odbioru. Nie oczekiwać, że wykonawca wejdzie na posesję i zabierze worek, tylko wystawić go w miejsce gromadzenia odpadów, tak, żeby wykonawca mógł na spokojnie zabrać worek. Inaczej może być tak, że nie odbierzemy odpadów, gdyż wykonawcy nie wchodzą na posesję - podkreśla Dorota Witkowska z Ekosystemu Wrocław.

Najbardziej aktualny harmonogram odbiorów śmieci znajduje się na stronie Ekosystemu. Ten papierowy niebawem zostanie dostarczony mieszkańcom. Ekosystem podkreśla, że w razie wątpliwości lub nieprawidłowości, można wysłać zgłoszenie online lub zadzwonić na infolinię.