Jeżeli ograniczymy kontakty między ludźmi mamy szansę spowolnić ten wzrost i ochronić ludzkie życie - mówi Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia RP.

Od 1 kwietnia dzieci poniżej 18 roku życie nie mogą przebywać poza domem bez opiekuna. W przestrzeni publicznej poszczególne osoby mają zachować od siebie odległość dwóch metrów. Zawieszone zostanie korzystanie z rowerów miejskich.

Wprowadzamy również ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, różnego rodzaju skwerów, miejsc rekreacji i plaż. Widzieliśmy doskonale, że niestety nie zachowaliśmy tutaj tej dyscypliny spolecznej w takim wymiarze, jak powinniśmy i były to miejsca spotkań - mówi Mateusz Morawiecki, Premier RP.

Zmiany dotyczą także sklepów. W nich mogą przebywać maksymalnie 3 osoby na jedną kasę, podobnie jest na targowiskach. W punktach poczty są to natomiast 2 osoby na jedno okienko. Od 10 do 12 sklepy otwarte są tylko dla seniorów powyżej 65 roku życia. 

Zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne, usługowe, fryzjerskie, a także gabinety tatuażu i piersingu. Wszystkie tego typu usługi - dodaje Mateusz Morawiecki, Premier RP.

Do sklepów będzie można wejść tylko w rękawiczkach jednorazowych. Oprócz tego w weekendy zamknięte będą sklepy budowlane, a całkowicie nieczynne hotele i noclegownie. Wprowadzona zostanie także rozszerzona kwarantanna dla członków rodziny osób, które poddane zostaną przymusowej kwarantannie. Odwołane zostały także zabiegi rehabilitacyjne z wyłączniem tych koniecznych dla zdrowia.

W punktach usługowych, na stacjach benzynowych i sklepach, które są jeszcze otwarte nakładamy obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie dystrubutorów lub miejsc, gdzie palcami wciskamy PIN lub kod - zaznacza Mateusz Morawiecki, Premier RP.

W zakładach pracy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom środki higieny osobistej oraz możliwość zachowania odległości 1,5 metra od siebie.

To jest jedyna walka w tej chwili. Nie ma szczepionki ani leku. To, co możemy zrobić to izolować się od siebie - tłumaczy Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia RP.

Chcemy być przygotowani na rosnącą liczbę zakażeń, ale chcemy jednocześnie ograniczać i wypłaszczać krzywą przyrostu zakażeń po to, żeby nie doszło to takich sytuacji jak we Włoszech czy Hiszpani. Sytuacji selekcji chorych tych, który jeszcze mogą być poddani leczeniu respiratorem lub nie - mówi Mateusz Morawiecki, Premier RP.

W tam trudnym momencie warto zostać w domu i maksymalnie ograniczyć kontakt z innymi ludźmi.