Chociaż samo dzieło jest w dobrym stanie, budynek, czyli rotunda, po 35-latach wymaga odnowienia. Miejsce zostanie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Remont rozpocznie się w sierpniu bieżącego roku i ma potrwać do marca przyszłego roku.

Musimy komunikować się z naszymi gośćmi, a zwłaszcza tutaj rzecz dotyczy tej grupy najmłodszych odbiorców, w sposób, jaki oni oczekują. Zatem w obszarze tak zwanej Małej Rotundy to wszystko chcemy pokazywać, ale w sposób nowoczesny, czyli za sprawą wielki telewizorów i prezentacji - mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Pieniądze przeznaczone na remont pochodzą głównie z Unii Europejskiej. Jest to ponad 18 milionów złotych. W ciągu 35-lat miejsce odwiedziło blisko 11 milionów gości, rocznie Panoramę ogląda prawie 400 tysięcy osób.

Panorama Racławicka to jest jedno z tych dzieł, bez których, w moim najgłębszym przekonaniu, nie byłoby niepodległości w 1918 roku. To jest jeden z bardzo ważnych etapów odzyskiwania niepodległości przez Polskę - dodaje Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.

Odnowienie rotundy to jednak tylko część obchodów 35-lecia Panoramy. W ramach tej rocznicy odsłonięto popiersie Wojciecha Kossaka. Jego autorem jest rzeźbiarz Tomasz Wenklar.

Kiedy tutaj pierwszy raz przyjechałem, jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej w 1991 roku, nawet bym nie pomyślał, nie pomarzył, że będę mógł przyłożyć się do tego obiektu - wyznaje Tomasz Wenklar, artysta, rzeźbiarz autor popiersia.

Prace nad rzeźbą trwały około 3 miesięcy. Popiersie Wojciecha Kossaka dołączyło do stojącego już w holu muzeum popiersia Jana Styki, czyli drugiego współautora Panoramy.