Nowe przepisy. Ujemny test i brak kwarantanny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zgodnie z nowymi przepisami rządowymi, wszyscy podróżujący mogą zostać zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny. W tym celu wystarczy spełnić tylko jeden warunek – uzyskać negatywny wynik testu.

– Osoby przyjeżdżające z zewnątrz, czyli spoza granicy Polski muszą odbywać 10-dniową kwarantannę, chyba że posiadają negatywny wynik testu PCR, wykonany przed odlotem, który jest wykonany nie później niż 48 godzin przed pojawieniem się na terenie Polski – mówi Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Od początku lutego można przejść test na wrocławskim lotnisku już po przylocie. Na wynik takiego testu antygenowego czeka się zaledwie 15 minut.

– Ci pasażerowie, którzy przylatują z krajów spoza strefy Schengen – w naszym przypadku to są loty z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Ukrainy i czartery z Zanzibaru. W przypadku tych pasażerów, wprowadzaliśmy udogodnienie, polegające na możliwości zrobienia testów, wykrywających koronawirusa. Te testy robimy w strefie tranzytowej lotniska, czyli przed punktem kontroli granicznej – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Kierownictwo lotniska zaznacza, że punkt badań na koronawirusa spełnia przepisy polskiego rozporządzenia. 

– Mówiące, że jeżeli przed przekraczaniem granicy przeprowadzisz test i jest on testem negatywnym, to zwalnia to z obowiązkowej kwarantanny. Jak dotąd przeprowadzaliśmy kilkaset takich testów i wszystko działa tak, jak powinno. Procedura, którą wdrożyliśmy spełnia warunki polskiego   prawa – mówi Dariusz Kuś.

Dzieci również podlegają testom przy przyjeździe. Dodatkowo osoby, które przeszły pełny cykl szczepień przeciwko koronawirusowi, są również zwolnione z obowiązkowej kwarantanny.

– Tylko, żeby było jasne – dwoma dawkami szczepienia i od drugiej dawki musi minąć 7 dni. Takie są warunki kliniczne, które mówią, że osoba jest zaszczepiona – mówi Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Nowa możliwość zrobienia testów na wrocławskim lotnisku udogodni życie wielu pasażerom.

Zobacz również

Pierwsze pieniądze ze środków europejskich popłynęły do Polski, ale czasu na realizację projektów jest niezwykle mało. Wrocław ma gotowe pomysły, które mogłyby zostać sfinansowane z KPO. Miasto będzie starać się także o refundację inwestycji, które zostały już skończone.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy