Zarząd Zasobu Komunalnego kilka dni temu podpisał umowę najmu Cafe Berg. Nowy najemca zapowiedział, że chce nawiązać do wystroju przedwojennego, ponieważ sam budynek ma ponad sto lat. Zgodnie z umową powstanie tutaj kawiarnia - mówi Tomasz Jankowski z Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Budynek ma bogatą przeszłość historyczną, jest też ciekawym miejscem na turystycznej i architektonicznej mapie Wrocławia. 

Cafe Berg to dawny kiosk mleczny, który funkcjonował tutaj mniej więcej od drugiej dekady XX w. Jest to projekt z 1910 roku autorstwa Maxa Berga, czyli twórcy wrocławskiej Hali Stulecia, ale także innych wrocławskich realizacji - mówi Sebastian Bagiński, przewodnik miejski po Wrocławiu.

Cechy charakterystyczne wszystkich budowli, które projektował Max Berg to przede wszystkim surowość tej architektury. To był modernizm, żelbet. Architekci w tamtych czasach chcieli pokazać piękno tych materiałów - mówi Tatiana Granowska, przewodniczka miejska po Wrocławiu. 

To był obiekt, który powstał na fali popularności tak zwanych milch hausen, które powstawały w różnych niemieckich miastach i uzdrowiskach niemieckich. One były bardzo często lokalizowane w pobliżu tras spacerowych, parków, promenad, ponieważ wierzono, że spożywanie świeżych produktów mlecznych w połączeniu ze spacerami ma właściwości kuracyjne - mówi Sebastian Bagiński

Otwarcie Cafe Berg przez nowego najemcę odbędzie się prawdopodobnie wiosną 2021 roku.