Zakup oczyszczaczy powietrza zaplanowano dwuetapowo. W pierwszym etapie - w grudniu tego roku - planowany jest zakup 5 sztuk, w styczniu 79 sztuk. Miasto przeznaczy na ten cel około 230 tysięcy złotych.  
 
W 4 publicznych żłobkach zostały już zamontowane (przy remoncie czy modernizacji placówki) urządzenia do klimatyzacji i oczyszczania powietrza. To placówki przy ulicach Białowieskiej, Sądowej, Henryka Brodatego i Jugosłowiańskiej

Podstawową funkcją oczyszczaczy powietrza jest usunięcie z pomieszczeń alergenów, tj. kurzu, pyłków, drobnoustrojów, czy szkodliwych zanieczyszczeń smogowych, tj. zawiesin PM2,5 i PM10, które najbardziej zanieczyszczają powietrze i są najbardziej szkodliwe dla zdrowia dzieci.

Oczyszczacze będą również wyposażone w nawilżacz powietrza, dzięki któremu, nie tylko zimą, ale przez cały rok, w pomieszczeniach będzie możliwe utrzymywanie prawidłowej wilgotności powietrza, co jest bardzo ważnym aspektem w przypadku podopiecznych, którzy są alergikami, czy astmatykami.

Ponadto oczyszczacze posiadać będą jonizatory powietrza. Jonizator produkuje jony ujemne, których zadaniem jest wychwycenie jonów dodatnich, wytwarzanych na wszystkich urządzeniach elektronicznych znajdujących się w pomieszczeniach. Zmniejszenie ilości jonów dodatnich na salach, polepszy pracę dróg oddechowych i zminimalizuje kaszel, który jest często przyczyną rozwijających się infekcji górnych dróg oddechowych.