Od ziarna do kubka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Większość z nas nie wyobraża sobie zaczynać dnia bez kubka gorącej kawy. Według statystyk przeciętny Polak w ciągu wypija jej ok. 95 l. Ale czy wiemy jaką drogę musi przebyć zanim trafi do naszych kubków?

– Najpierw zamawiamy sample, czyli takie malutkie ilości, robimy test tych kawek i wybieramy te, które nam najbardziej pasują. Wtedy zamawiamy już duże worki kawy, które przypływają do nas statkami prosto z plantacji – opowiada Magdalena Pulter z palarni kawy Figa.

Kawa, która przybywa do palarni z różnych zakątków świata jest zielona, żeby nadać jej charakterystycznego ciemnego wyglądu i aromatu należy ją wypalić w specjalnym piecu bębnowym rozgrzanym do temperatury dwustu stopni. 

– Mam określone obroty bębna, określony airflow i w ten właśnie sposób kawa zmienia swój kolor – staje się wypalona – dodaje Magdalena Pulter.

Piec zasilany jest paliwem w postaci palnego gazu, a steruje się nim za pomocą komputera i specjalnego programu. Zanim wypalona kawa trafi na sklepowe półki i do kawiarnianych kubków, należy skontrolować jej smak. 

Wypalam sobie kawę, zbieram małe sampelki z każdego wypału i je testuję – sprawdzam czym się różnią i wtedy mniej więcej wiem, który wypał mi bardziej pasuje i jak poprowadzę kolejne wypały – mówi Magdalena Pulter.

Kiedy kawa zostanie już zapakowana, wyrusza w dalszą drogę. Kawa z Palarni Figa wypalana jest w Palomie na jasno. Oznacza to, że nadaje się idealnie do alternatywnych metod jej zaparzania.

To są dość proste metody, mają taką szumną nazwę – alternatywne, ale tak naprawdę to są metody przelewowe. Chyba najbardziej popularną jest drip czyli kawa przelewowa, którą nasze babcie też kiedyś robiły – mówi Filip Kucharczyk

Filip Kucharczyk jest założycielem palarni Figa i kawiarni Caffe Targowa. W 2016 roku na WORLD CHAMPIONSHIP Aeropress otrzymał "Złoty tłok" oraz tytuł Mistrza Świata w parzeniu kawy z użyciem z aeropressu.

Aeopress jest to takie urządzenie przypominające dużą strzykawkę lub tłok, do którego się wsypuje kawę i wodę – następnie to się przeciska. To jest bardzo sympatyczne urządzenie, mobilne – można je zabrać na wakacje, nie tłucze się, nie ma z nim problemów – łatwo jest zrobić kawę – wyjaśnia Filip Kucharczyk, właściciel palarni Figa.

Alternatywne sposoby parzenia kawy w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Przy ich użyciu stosuje się pewne zasady, które są warunkiem do stworzenia dobrego naparu.

– Grubość mielenia to jest w parzeniu kawy kluczowa kwestia, kluczowy element żeby kawa dobrze smakowała. Do różnych proporcji, do różnych metod używamy odpowiedniej grubości mielenia – ona nie jest stała. Różne kawy, różne proporcje, różne sposoby parzenia – wymagają innego sposobu mielenia, takiego żeby kawa była odpowiednio zaparzona – zdradza Filip Kucharczyk. 

Obecnie dostęp do kawy z różnych zakątków świata jest znacznie łatwiejszy niż przed paroma laty, pojawiły się także nowe metody jej przyrządzania. Warto zatem zdobyć się na odwagę i spróbować czegoś nowego. 

 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy