#Odkryj Dolny Śląsk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dolny Śląsk to region pełen atrakcji turystycznych, zabytków i niezwykłej przyrody. Gdzie warto się wybrać i co zobaczyć na Dolnym Śląsku?

#Odkryj Dolny Śląsk to kampania realizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W ramach akcji, w całej Polsce wywieszane są plakaty prezentujące 9 najpiękniejszych atrakcji regionu. Wśród nich znalazły się zamki, uzdrowiska i góry. Jednak jednym z popularniejszych kierunków, od których turyści zaczynają zwiedzanie, jest sama stolica Dolnego Śląska. 

Wrocław znany jest z wielu mostów, których jest ponad setka. To również miasto z jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Europie. ZOO Wrocław ma już 155 lat, a mieszka w nich ok. 1200 osobników reprezentujących ponad 1100 gatunków. Jedną z największych atrakcji zoo jest jednak Afrykarium. To pierwsze w Polsce oceanarium i jedyne na świecie prezentujące faunę jednego kontynentu, które obejmuje aż 1,5 ha powierzchni.

Niedaleko zoo znajduje się kompleks Hali Stulecia. Budynek zaprojektowany przez Maxa Berga w 2006 roku, został uznany za obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wraz z Iglicą, pergolą i multimedialną fontanną, stanowią miejsce chętnie odwiedzane latem zarówno przez mieszkańców, jak i turystów z całej Polski.

Jadąc w stronę centrum Wrocławia warto również odwiedzić Centrum Wiedzy o Wodzie. Hydropolis podzielone jest na kilka stref klimatycznych, gdzie każda z nich pokazuje jak ważna jest woda. 

Wrocław to również muzea i zabytki. W centrum miasta znajdziemy m.in Muzeum Narodowe, Muzeum Architektury, a także Muzeum Pana Tadeusza, gdzie zobaczymy rękopis dzieła Adama Mickiewicza. 

Młodszych turystów zainteresuje z kolei największa makieta kolejowa w Polsce. Mieszczące się na Dworcu Świebodzkim Kolejkowo, przedstawia miniaturowy świat pociągów, a także całego Wrocławia na makiecie.

Atrakcją dla najmłodszych będą również krasnale. Jest ich aż 382, a cały czas pojawiają się nowe, Pierwsze wrocławskie krasnale występowały w latach 80. XX wieku jako graffiti, a następnie, w ramach happeningów organizowanych przez ruch Pomarańczowej Alternatywy. Figurki krasnali stały się symbolem Wrocławia, łączącym historię z zabawą.

Dla tych, którzy o historii chcieliby się dowiedzieć nieco więcej, Centrum Historii Zajezdnia przygotowała interaktywną wystawę Wrocław 1945-2016, która opowiada o powojennych losach stolicy Dolnego Śląska i jego mieszkańców.

To jednak nie wszystkie atrakcje, które warto odwiedzić we Wrocławiu. Miasto słynie również z zieleni. To między innymi bogaty przyrodniczo Ogród Botaniczny, ale również parki i lasy.

Jest wiele sposobów na odkrywanie Dolnego Śląska. Jednym z nich jest wycieczka rowerowa. Malownicze ścieżki i trasy, doprowadzą chociażby nad Stawy Milickie do Doliny Baryczy. To miejsce znane nie tylko z ryb i słynnego milickiego karpia, ale również z przetworów, kiszonek i winnic.

Rowerem można dotrzeć nawet w góry. Znajdujące się na Dolnym Śląsku Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km2, z czego do Polski należy 185 km2. To najwyższe górskie pasmo Sudetów, a stanowiąca 1603 metrów Śnieżka to obiekt wędrowny wielu turystów tak samo latem, jak i zimą.

Karkonosze to nie tylko wspinaczka i wędrówka. Można tam również zatrzymać się i podziwiać Wodospad Kamieńczyka lub Szklarki. Odwiedzając góry, warto także wybrać się na punkty widokowe w Szklarskiej Porębie, Karpaczu czy Jeleniej Górze.

Dolny Śląsk to również zamki i twierdze, które niekiedy kryją za sobą historię i tajemnice. Jednym z nich jest Zamek Czocha kryjący legendę o Białej Damie. O tej, jak i o wielu innych historiach czy ciekawostkach można dowiedzieć się zwiedzając zamek z przewodnikiem.

Równie interesującym obiektem jest Twierdza Srebrna Góra. Fortyfikacja znana jako „żywe muzeum” to unikatowy obiekt w skali dziedzictwa kulturowego Europy. Twierdza jest atrakcją militarną, w której przeplatają się losy dawnej i współczesnej wojskowości. 

Jeśli jednak zamki i twierdze to za mało, Kletno zaprasza do Jaskini Niedźwiedzia. To jedna z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Jej nazwa pochodzi od znalezionych w niej szczątków i kości zwierząt, w tym głównie niedźwiedzia jaskiniowego. Największą atrakcją jaskini są jednak nacieki w jej wnętrzu, które tworzą draperie, stalaktyty, stalagmity, a nawet stalagnaty, doceniane przez turystów.

Zwiedzając Dolny Śląsk nie można jednak zapomnieć o ogromnym skupieniu zabytków techniki. To 20 obiektów, wśród których znajdziemy kopalnie, muzea, linie kolejowe, młyny, a także hutę i gazownię. Całe rodziny ucieszy jednak Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, z historycznym taborem kolejowym, parowozem i lokomotywą.

Wycieczkę po Dolnym Śląsku można zakończyć pobytem w jednym z uzdrowisk. Cieplice, Duszniki, Kudowa, Lądek i Świeradów to tylko niektóre z ośrodków, które przyciągają turystów w każdym wieku. Właściwości wód mineralnych i gorące źródła wspomagają w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, a także sprzyjają regeneracji organizmu. Z tego powodu dolnośląskie uzdrowisko przyciągają rzesze kuracjuszy każdego roku.

Dolny Śląsk zaprasza do odkrywania swoich tajemnic i historii oraz poznania regionu.

Zobacz również

Święta to czas, gdy większość z nas spędza w gronie najbliższych. Mamy swoje tradycje oraz potrawy, które znajdują się na naszych stołach. Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, co dzieci wiedzą na ten temat. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy