-W pierwszej połowie maja otworzyliśmy boiska zewnętrzne. Teraz pracujemy na tym, aby otworzyć halę i sale sportowe. Staramy się, żeby to miejsce było bezpieczne dla użytkowników, ale także, żeby było miejsce do rekreacji – mówi Mariusz Różnowicz, Kierownik Wydziału Spraw Społecznych.

W specjalnym systemie sanitarnym działają już dwie biblioteki na terenie gminy. Książki można zamówić przez internet, tak, aby na miejscu czekały na czytelnika.

- Do budynku są wpuszczane maksymalnie dwie osoby. Czytelnik może podejść do miejsca wyznaczonego taśmą. Tam trafia na strefę czystą i brudną. Książki podlegają kwarantannie do siedmiu dni – wyjaśnia Anna Łepecka, Dyrektor Centrum Kultury w Siechnicach.

Oprócz biblioteki, Gminne Centrum Kultury cały czas funkcjonuje wirtualnie. Udostępnia warsztaty i wydarzenia kulturalne. Zespół Opieki Zdrowotnej także swoją działalność chce kontynuować w oparciu o internetową rejestrację. Choć na nowych zasadach, to placówka funkcjonuje tak, jak zwykle. Większość poradni już czeka na pacjentów.

 - Stawiamy teraz na rejestrację i komunikację internetową i elektroniczną. Od czerwca zacznie działać już także poradnia laryngologiczna – dodaje Andrzej Martynow, Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętej Katarzynie.

Od 18 mają wznowiono działalność przedszkoli na terenie gminy, a od 20 maja ponownie otworzono Publiczne przedszkole w Siechnicach. W pierwszej kolejności z placówek będą mogły skorzystać dzieci, które nie mają możliwości pozostania w domach z rodzicami. Poza oświatą funkcjonowanie zwiększa urząd miejski.

- Sprawy typu odebranie dowodu osobistego czy rejestracja zgonów, a także profil zaufany. Od 18 maja poszerzyliśmy zakres naszej działalności na przykład o udzielnie ślubów – podsumowuje Barbara Kosterska, Sekretarz gminy Siechnice.

Pracownicy apelują, żeby wszystkie dokumenty, jakie można mieć ze sobą, wypełnić w domu.