-Łącznie we Wrocławiu mamy 12 tys. mieszkań, w których mamy piece. Jest to ogromna ilość i całe siły Wrocławskich Mieszkań i Zarządu Zasoby Komunalnego mogą być niewystarczające żeby tą operację przeprowadzić w tak krótkim czasie bo przypomnę, że musimy te piece usunąć do 2024 roku zgodnie z uchwałą antysmogową. Dlatego chcemy to robić równolegle, część robi miasto, a część robią najemcy- mówi Rafał Guzowski, pełnomocnik Prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Wymiana będzie konieczna. Im szybciej tym lepiej dla mieszkańców nie tylko z uwagi na zanieczyszczenia. Dla tych, którzy złożą wniosek teraz, przygotowany jest szereg dofinansowań. Dlaczego warto złożyć wniosek teraz?

-Można to zrobić po swojemu. W momencie gdyby miasto robiło wymianę ogrzewania w lokalu to miasto robi standaryzację w poszczególnych mieszkaniach, jedną dokumentację projektową. Natomiast jeśli samodzielnie będzie wymieniać to można to zrobić po swojemu, tyle grzejników ile będzie chciał, może wybrać urządzenie grzewcze- dodaje Guzowski.

Dodatkowo najemcy komunalni samodzielnie wymieniający piece będą zwolnieni z czynszu na 2 lata, a w kolejnych 3 płacić będą połowę czynszu. Można otrzymać również 5 tys. zł na wymianę stolarki okiennej, a także dopłaty do     rachunków jeżeli wzrosną opłaty za ogrzewanie.

Propozycja dla mieszkańców ma zachęcić do działań. Jednocześnie sztab ludzi jest gotowy do pomocy. Urzędnicy mają kompleksowo pomóc wypełnić wniosek i dobrać odpowiedni rodzaj instalacji.

-Wspieramy mieszkańców w wypełnianiu wniosków, informowaniu na temat programu. Doradzamy jakie ogrzewanie można wybrać, jakie elementy techniczne trzeba wziąć pod uwagę- mówi Monika Tendaj-Bielawska, wiceprezes Wrocławskich Mieszkań

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć przed rozpoczęciem prac by potwierdzić posiadanie instalacji koniecznej do wymiany. Nie wszyscy mogą być podłączeni do sieci miejskiej, miasto w takim przypadku deklaruje pomoc w dobraniu instalacji. Podobnie w przypadku właścicieli zabytkowych pieców, których przebudowa może podlegać konserwatorowi zabytków.