Performans na TIFF OPEN

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
TIFF Festiwal obchodzi w tym roku swój jubileusz. To międzynarodowy festiwal fotografii od 10 lat będący największym tego typu wydarzeniem na Dolnym Śląsku. Jego nieodzowną częścią jest konkurs otwarty TIFF OPEN.

W tym roku do TIFF OPEN nadesłano ponad 360 zgłoszeń z całego kraju, z których wybrano czwórkę. Jedną z performatywnych wystaw są „Słoneczne Wzgórza” autorstwa Barbary Gryki prezentujący osiedle im. Juliusza Słowackiego w Lublinie.

Mieszkając na osiedlu przez ponad rok odwiedzałam swoich sąsiadów. Rozmawiałam z nimi o tym, co myślą o osiedlu, modernistycznej utopii, którą zaprojektował Hansen, o tym co w ogóle myślą o tym, co dzieje się teraz na świecie, o tym miejscu w którym żyją, o ekologii, o polityce — mówi artystka, Barbara Gryka.

OFF TIFF Festival w tym roku przebiega pod hasłem „Procesy”, mające oddać charakter ciągłej ewolucji festiwalu, jak i samego medium, jakim jest fotografia.

Procesem jest też proces niszczenia. I o ile mamy miejsce, które zostało zaprojektowane jako miejsce sztuki, jako miejsce spotkań, jako miejsce budowania relacji społecznych na osiedlu Hansenowskim, a które ostatecznie stało się ruiną pokrytą betonem — to właśnie jest ten proces niszczenia. Ale też proces rozpadu relacji międzyludzkich, sąsiedztwo jest już nieistniejącą pozostałością po dawnych czasach — dodaje kuratorka wystawy, Kama Wróbel.

Oprócz prac Barbary Gryki w TIFF OPEN można obejrzeć również wystawę „Drzewa dziadka” „Haytarmę” czy "Shifters" autorstwa Magdy Bogdańskiej.

– Jeszcze mieszkając w Libanie, zbierałam artykuły o zwierzętach oskarżonych o szpiegostwo. Zrobiłam research, miałam tych artykułów sporo i wtedy zajęłam się archiwami. Zaczęłam badać archiwa pod kątem zwierząt w wojsku, zwierząt w CIA, zwierząt w czerwonym krzyżu — opowiada autorka wystawy, Magda Bogdańska

Stworzenie wystawy poprzedzały wieloletnie, pogłębione badania autorki — nie wszystkie z zebranych prac udało się zaprezentować w przestrzeniach TIFF OPEN.

Był to intuicyjny wybór, bo zdecydowałyśmy się na kilka wątków dotyczących konkretnych zwierząt, ale też na specyficzne wykorzystanie zwierząt w machinie wojennej w armii, ale też na pewnego rodzaju eksperyment, okrutny, który widzimy za mapie za mną- widzimy tam zwierzęta udomowione, ale też egzotyczne, które były wykorzystywane przez człowieka — mówi Agata Połeć, kuratorka wystawy.

Wszystkie wystawy TIFF OPEN wraz z innymi festiwalowymi ekspozycjami znajdują się na Wrocławskim Pasażu Neonów, będzie można obejrzeć je do 26 września.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy