Pierwszy element jaki obejmuje tegoroczny budżet uchwalony przez Radę Miejską w Siechnicach to edukacja. W tym obszarze zostały zabezpieczone środki na budowę szkoły podstawowej, która od lat nie może doczekać się finalizacji.

- Drugi obszar to komunikacja. Mówimy tu o komunikacji zbiorowej czyli bardzo ważny projekt: multimodalne węzły przesiadkowe z rekordowymi dofinansowaniami. Już w Siechnicach widać, że rozpoczęła się realizacja. Stare drzewa zostały wycięte, ale mamy informację i deklarację, że nowe zostaną posadzone. Ci którzy się martwią, już nie muszą się tym przejmować, bo będą te nasadzenia - mówi Piotr Nowiński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Siechnicach.

Kolejnym punktem siechnickiego budżetu jest bezpieczeństwo. W ramach tego aspektu powstaną projekty nowego komisariatu policji i siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej.

- Jeżeli chodzi o drogi, to w tegorocznym budżecie zabezpieczone zostały środki na realizację dróg i nakładek bitumicznych w takich miejscowościach jak Iwiny, Radwanice, Siechnice, Święta Katarzyna oraz Groblice. Są to miejscowości, w których priorytetowo został potraktowany temat dostępności komunikacyjnej dla naszych mieszkańców. Ponadto, aby poprawić dostępność komunikacyjną i promować strategię niskoemisyjną, zostały również zabezpieczone środki na projekty dwóch stacji w trybie park&ride - dodaje Piotr Nowiński.

Oprócz edukacji, komunikacji i bezpieczeństwa, władze zadbały również o zdrowie.

- Z tych najważniejszych rzeczy, które w budżecie się znalazły są oczywiście środki w budżecie i wieloletniej prognozie na realizację budowy ośrodka zdrowia w Siechnicach. Jesteśmy przed ogłoszeniem drugiego przetargu, pierwszy przetarg pod koniec ubiegłego roku nie przyniósł wyników pozytywnych, bo oferowane ceny były zbyt wysokie - wyjaśnia Milan Ušák, Burmistrz Siechnic.

Burmistrz Siechnic zapewnia, że środki, których nie udało się zagospodarować w ubiegłym roku w związku z kryzysem na rynku budowlanym, zostały zabezpieczone na ten rok. Tym razem epidemia koronawirusa również może pokrzyżować plany inwestycyjne.

- Ten rok może również skutkować niewykonaniem pewnej liczby zadań. Nie dlatego, że nie ma pracowników faktycznie zatrudnionych w urzędzie czy że jest problemem ze znajdowaniem wykonawców, bo oni w ostatnich miesiącach zaczęli się pojawiać, rynek zaczął się składać. Natomiast dzisiaj trzeba powiedzieć jedno: to co nam wydaje się w tym momencie nieprawdopodobne, niewiarygodne, że się wydarzy, zdarza się już w kolejnych godzinach bądź następnego dnia. Mówię oczywiście o sytuacji związanej z epidemią, z pandemią koronawirusa - dodaje Burmistrz Siechnic.

Budżet gminy Siechnice na rok 2020 wynosi blisko 180 mln złotych.