Plastik jest passé

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Każdego roku na całym świecie wyrzucanych jest 100 milionów plastikowych butelek. Gdyby ustawić je koło siebie, zajęłyby odległość taką, jak połowa drogi z Ziemi do Słońca. Plastik to dla środowiska najgorsze tworzywo, więc tak ważne jest jego ograniczenie.

Świadomość społeczna jeśli chodzi o recykling i dbanie o środowisko wzrasta z roku na rok. Przekłada się to na realne liczby. Według statystyk Ekosystemu w ciągu dwóch lat od czerwca 2018 do czerwca 2020 roku, wrocławianie zredukowali liczbę liczbę plastikowych odpadów. Mieszkańcy zdecydowanie chętniej wybierają opakowania szklane i tekturowe.

Rozkłada się, zakładamy pięćset lat. Plus lub minus w te lub we wte sto lub trzysta lat. To tworzywo, które po drodze zostania swój ślad. Jeśli jest biodegradowalne, jeśli się rozłoży na mniejsze, to jest to mikro plastik, który spożywamy my, zwierzęta, jest w wodzie. Szkło to w zasadzie opakowanie, które możemy używać w nieskończoność – takie Perpetuum Mobile. Ono nie zostawia żadnego odpadu – mówi Dorota Witkowska z Ekosystemu. 

Urząd Miejski Wrocławia w poprzednim roku rozpoczął kampanię #WrocławNieMarnuje, która pokazuje mieszkańcom, w jaki sposób można żyć ekologicznie i w duchu zero waste. Wrocławianie na specjalnej mapie mogą sprawdzić, w jakich miejscach w mieście można oddać niepotrzebne książki, a także które restauracje, sklepy i kawiarnie eliminują na przykład jednorazowe naczynia i ograniczają produkcję śmieci.

W tym roku, jeśli chodzi o zajęcia plenerowe, to stawiamy na kontakt z radami osiedli. Będą organizowane warsztaty „Godzina dla niemarnowania”. To krótkie inspirujące wykłady, współorganizowane przez Urząd Miejski, podczas których będziemy pokazywać, jak żyć zgodnie z ideą zero waste – mówi Marcin Obłoza z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Magistrat zachęca także do picia wrocławskiej kranówki produkowanej przez MWPiK. W urzędzie zamontowanych zostało prawie 90 dozowników z wodą, która pobierana jest prosto z kranu. Rezygnacja z plastikowych butelek powoduje, że rocznie dodatkowo nie wytwarzanych jest 5 ton odpadów.

Niedawno podpisaliśmy umowę na instalację 11 źródełek kranówki we wrocławskich szkołach ponadpodstawowych i podstawowych. Chcemy tutaj właśnie uczyć najmłodszych mieszkańców miasta niemarnowania i tych zdrowych nawyków, które z pozoru są nieistotne, ale tak naprawdę na dłuższą metę powtarzane wielokrotnie codziennie przekłuwają się na ograniczanie ilości produkowanych odpadów – dodaje Marcin Obłoza z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Plastikowe odpady należy wrzucać do żółtych pojemników na śmieci, skąd trafią do recyklingu. Warto pamiętać również o tym, żeby wszystkie możliwe opakowania dobrze zgnieść, zanim wyrzuci się je do kosza, a nakrętkę przeznaczyć na przykład dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Wyrzucenie gdziekolwiek indziej, nie mówię o takim wyrzuceniu, że jesteśmy na pikniku i powiem kolokwialnie, sru do lasu, to na pewno sprawia, że ten plastik nigdy najprawdopodobniej nie będzie przetworzony i po prostu zatruje Nam środowisko. Wziąć nakrętkę do kieszeni i zanieść do takiego punktu, gdzie te nakrętki są zbierane – do szkoły lub przedszkola. Coraz więcej osiedli ma też takie serca na nakrętki. Wówczas ta nakrętka pomoże komuś w ciężkiej sytuacji finansowej lub zdrowotnej – zaznacza Dorota Witkowska z Ekosystemu.

Plastik to tworzywo, które szkodzi zarówno środowisku, jak i ludziom, dlatego tak ważne jest, żeby skutecznie go eliminować.

Zobacz również

Święta to czas, gdy większość z nas spędza w gronie najbliższych. Mamy swoje tradycje oraz potrawy, które znajdują się na naszych stołach. Dzisiaj postanowiliśmy sprawdzić, co dzieci wiedzą na ten temat. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy