Zbigniew Pawlak podróżuje od trzydziestu lat. Jego przygoda zaczęła się od wyjazdu na wolontariat w czasie transformacji ustrojowej. To wtedy załapał bakcyla podróży.

- Byłem młody w latach dziewięćdziesiątych, miałem 22 lata, pewnie byłem szalony - mówi Zbigniew Pawlak, podróżnik i znawca Azji Środkowej.

Każdy z krajów Azji wybrał inną ścieżkę rozwoju po upadku Związku Radzieckiego: powrót do tradycji islamu, autorytaryzm, nowoczesność lub demokratyzację. To właśnie różnorodność jest najbardziej fascynująca w tym regionie.

- Różne kraje odzyskały niepodległość i wolność w tym samym czasie, ale podejmowały różnego rodzaju decyzje o swojej przyszłości i pewne kroki. I dzisiaj, po trzydziestu latach ich wolności możemy widzieć, jakie konsekwencje z tego się wywiązały  - opowiada Pawlak.

Mentalność mieszkańców tamtych stron wyraźnie różni się od europejskiej. To co łączy Europę i Azję to gościnność wobec przybyszów.

- Ludzie wschodu są, jak to się mówi po angielsku „people oriented”. To znaczy skoncentrowani na ludziach. Ludzie zachodu są „task oriented”, czyli skoncentrowani na zadaniach. I to, jak myślę, jest jedna z największych różnic. My jedziemy, aby coś zrobić. Oni przyjeżdżają, żeby kogoś spotkać - wyjaśnia podróżnik.

Różnice kulturowe powodują wiele nieporozumień i zabawnych sytuacji.

- To, że nie usiądziesz we właściwym miejscu, nie jesz tą ręką którą powinieneś, zwracasz się do kobiet jak nie powinieneś. Zabawne bywa, gdy chcą ci dać swoją kuzynkę, siostrę czy kogoś tam za żonę nie ważne czy masz już żonę czy nie masz. I to wszystko, te kulturowe różnice, oczywiście one są zawsze najzabawniejsze - zdradza Pawlak.

Spotkania z podróżnikami są szansą na to, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat podróżowania po państwa, które różnią się kulturowo, ekonomicznie i geograficznie od Polski. Takie imprezy dla uczestników mają w znacznej mierze aspekt edukacyjny.

- Dowiedziałem się fajnych rzeczy o Jedwabnym Szlaku, o krajach które tam leżą. Wydaje mi się, że to było bardzo ciekawe dla osób, które chcą się tam wybrać, ale również niosło wartość edukacyjną o kulturach, o tym jak się tam żyje, jak żyją ci ludzie i na co warto zwrócić uwagę podróżując tam - mówi Michał Młynarski, uczestnik spotkania z podróżnikiem.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu podróżniczego odbędzie się 2 marca. Tym razem prelekcja dotyczyć będzie Brazylii.