Pojemniki na bioodpady już na Krzykach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mieszkańcy Krzyków mogą wypatrywać takich pojemników na bioodpady, które w najbliższych dniach będą sukcesywnie pojawiały się przed ich domami. Na całym osiedlu przewidziano podstawienie blisko 10 tysięcy koszy.

Jesienią będzie rządził brąz na Krzykach i na innych dzielnicach też, bo Krzyki to przedostatnia dawna dzielnica Wrocławia. Została Nam jeszcze Fabryczna, to w połowie października. I w zasadzie już wtedy cały Wrocław będzie segregował bioodpady – mówi Dorota Witkowska z Ekosystemu Wrocław.

Do bioodpadów zalicza się wszystkie resztki kuchenne, z wyłączeniem mięsa i kości oraz zielone odpady ogrodowe na przykład trawę, drobne liście lub korzenie kwiatów. Co ważne, do bioodpadów można wrzucać także rzeczy zepsute i spleśniałe. 

Dla mieszkańca zmienia się to, że dostanie pojemnik na bioodpady. Część mieszkańców korzystała już z worków na odpady zielone i nadal zasady dystrybucji worków będą te samo. Nieruchomości zamieszkałe będą dostawały pojemniki i dodatkowo uzupełniająco worki. Jeśli ilość wytwarzanych odpadów ogrodowych będzie duża i się nie zmieści w pojemniku, wówczas będą mogli korzystać z worków, ale do worków wrzucamy tylko odpady ogrodowe, a nie kuchenne – zaznacza Dorota Witkowska z Ekosystemu Wrocław.

Na Krzykach pojemniki będą pojawiać się w najbliższych dniach pod wszystkimi budynkami, które są objęte systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Odpady będą odbierane minimum raz w tygodniu. Biomasa trafi później do biogazowni lub kompostowni i powstanie z niej nawóz lub czysta ekologiczna energia cieplna. 

Troska o środowisko, poza tym dzięki temu nie marnujemy naturalnego surowca, bo to jest naturalny surowiec. Oddajemy to, co matka natura nam dała, wzbogacamy glebę, plony są lepsze lub mamy naturalną energię – dodaje Dorota Witkowska z Ekosystemu Wrocław.

Odpady powinno wyrzucać się bez woreczków do brązowego pojemnika. Kosz jest oznaczony specjalną naklejką, która informuje, co można wrzucić do środka. Sekrecja bioodpadów przyczynia się również do wyrobienia norm recyklingowych, które są nałożone na gminę Wrocław. To pozwala zaś uniknąć konsekwencji finansowych, a także pozytywnie wpływa na środowisko.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy