- Policjanci, którzy zajmują się zwalczaniem cyberprzestepczości Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w trakcie śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu zatrzymali mężczyzn podjerzanych o oszustwa na dużą skalę. Mówimy o sprawie, która doprowadziła kilkadziesiąt osób do niekorzystnego rozpożądzenia własnym mieniem - mówi podinsp. Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Przestępstwo miało miejsce za pośrednictwem jednego z serwisów aukcyjnych. Liczba poszkodowanych w tym procederze to kilkadziesiąt tysięcy osób, a straty sięgają blisko 16 milionów złotych.

- W trakcie wykonywanych czynności na terenie Wrocławia policjanci zabezpieczyli blisko dwa miliony złotych euro, ponad trzy i pół miliona złotych, ale także zabezpieczyli sztaby złota. W sumie zabezpieczono 12 milionów złotych w gotówce i kilogram złota - dodaje podinspektor.

Podejrzanym mężczyznom przedstawiono już zarzuty na podstawie materiału dowodowego. Za tego typu przestępstwa grozi kara pozbawienie wolności do lat 8. Jak radzi podinspektor Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu za każdym razem warto sprawdzać regulaminy aukcji i konta samych wystawców.

- Warto obserowować fora internetowe i opinie na temat danych wystawców. Jeśli pojawiają się jakieś watpliowści, wtedy powinna się nam zaświecić czerowna lampka.  Powinniśmy się wtedy zastanowić czy powinniśmy wchodzić w takie interesy, aby nie stracić majątku - podsumowuje policjant.

Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.