- Na początku pandemii mocno zaangażowaliśmy w dezynfekcje klatek. To bardzo nas kosztowało, ale to dopiero pierwszy etap. Drugi to ochrona miejsc pracy  - mówi Mirosław Lach, Radny Rady Miejskiej Wrocławia. 

- Wspólnie z Wrocławską Radą Spółdzielców opracowaliśmy naszą lokalną tarcze, która w pierwszej kolejności miała objąć przedsiębiorców - dodaje Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia

Przygotowany Pakiet dla Spółdzielców obejmuje m.in. przełożenie zapłaty podatku za lokale, które firmy wynajmują od spółdzielni. Z późniejszej zapłaty mogą skorzystać te spółdzielnie, które udzielą ulgi przedsiębiorcom korzystającym z ich lokali. W ramach wsparcia można ubiegać się także o rozłożenie na raty i przełożenie do grudnia 2020 roku opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości należących do Miasta. Ale to nie wszystko. 

- Myślę tutaj także o opłatach związanych z opadami komunalnymi. Je także możemy korygować. Poza tym także umarzanie odraczanie to wszystko traktujemy priorytetowo w odniesieniu do spółdzielni, dbając o interesy mieszkańców i przedsiębiorców - tłumaczy Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia.

W czasie pandemii Wrocławskie Centrum Wsparcia Społecznego przekazało mieszkańcom, za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych, ponad 240 tys. maseczek ochronnych.

- Ciągu tygodnia może dziesięciu dni w skrzynkach znajdą się pakiety  od Prezydenta Sutryka. W nich będą informacje, jak zapobiegać COVID-19 ,a także zestaw dziesięciu jednorazowych maseczek, które pozwolą przetrwać ten trudny okres - podsumowuje Marek Dera, Zastępca Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Wrocławski radny Mirosław Lach złożył także wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego o uwzględnienie spółdzielni i wspólnot w ustawie covidowej.