Poszukiwania zapachów, które zmienią apetyt

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzą badania na temat tego, w jaki sposób zapach wpływa na apetyt. Wiadomo już, że określone zapachy mogą podsycać uczucie głodu, ale także kierować nasze pragnienia na konkretne produkty lub potrawy. Poprzez badania naukowcy starają się odpowiedź między innymi na pytanie: jakie zapachy sprawiają, że czujemy sytość.

Na razie jesteśmy na etapie ankietyzacji, czyli zbieramy informacje na temat tego, co ludziom w Polsce i w tym rejonie Europy pachnie smakowicie i będzie pobudzało ich apetyt, a co pachnie absolutnie – nie źle – tylko w taki sposób, że będziemy czuli się syci i najedzeni – mówi Jacek Łyczko, doktorant w Katedrze Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Tutaj mamy już takie konkretne pomysły na rezultat, który finalnie dawałby produkt w postaci pasków lub gum do żucia stymulujących lub wręcz przeciwnie ograniczających łaknienie – dodaje dr hab. inż. Antoni Szumny, kierownik Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Po ankietach przyjdzie czas na tworzenie określonych kompozycji zapachów, które będą się składały z naturalnych związków, olejków aromatycznych i składników spożywczych. W trakcie badań naukowcy będą sprawdzać także w jaki sposób z określonych ziół i przypraw można uzyskać bardziej wyrazisty aromat.

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli weźmiemy świeże zioło lub roślinę przyprawową, to po wysuszeniu ona pachnie zupełnie inaczej. Ten aromat tego zioła, szczególnie jeśli państwo suszą sami, jest zupełnie odmienny – lepszy i zupełnie nie do przygotowania – podkreśla dr hab. inż. Antoni Szumny, kierownik Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jacek Łyczko w laboratorium korzysta ze specjalnego zestawu naturalnych aromatów spożywczych, które mogą być wykorzystywane także w gastronomii. W zestawie jest ponad 200 malutkich ampułek, które skrywają w sobie określone zapachy.

Dla nas to jest narzędzie, które wykorzystujemy w badaniach sensorycznych. Kiedy dostajemy jakieś próbki, żeby sprawdzić ich jakość zapachową – tego, w jaki sposób to czujemy, to jest dla nas wyznacznik. Tam mamy aromaty takie standardowe: ziół, kwiatów i próbek pochodzenia zwierzęcego – zaznacza Jacek Łyczko, doktorant w Katedrze Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Do stworzenia nowej generacji środków regulujących apetyt naukowcy wykorzystają bezpieczne i naturalne zapachy. Badania mają trwać jeszcze ponad dwa lata.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy