Potrzebują porozmawiać: telefony dla seniorów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Konieczność pozostania w domu i odizolowania się sprawia, że seniorzy mogą czuć się samotni. Ograniczenie wyjść do sklepu lub spotkań z bliskimi ma zapewnić im bezpieczeństwo, ale sprawia także, że liczba interakcji społecznych się zmniejsza. Działają jednak specjalne telefony, które działają właśnie dla seniorów. Tam mogą zadzwonić i zwyczajnie porozmawiać z drugim człowiekiem.

To przede wszystkim wsparcie emocjonalne, aby seniorzy mieli miejsce, gdzie mogą zadzwonić, gdzie mogą porozmawiać i rozładować różnego rodzaju frustracje związane dzisiaj z tym poczuciem samotności i osamotnienia, bo to najczęściej jest przez seniorów poruszane w tych telefonach – mówi Katarzyna Delikowska z WCRS-Przestrzeni Trzeciego Wieku.

Seniorzy często dzwoniąc na ten telefon, podkreślają, że nie szukają żadnej konkretnej pomocy. Tak naprawdę chcieliby z kimś przez chwilę porozmawiać, z drugim człowiekiem. Bardzo często te rozmowy z seniorami to długie rozmowy. Z tego, co pamiętam to moja najdłuższa rozmowa trwała 2,5 godziny, więc to są długie rozmowy. Seniorzy tak naprawdę rozmawiają o wszystkim. Opowiadają nam swój życiorys, opowiadają o swoim życiu, wnukach – dodaje Agnieszka Żebrowska z WCRS-Przestrzeni Trzeciego Wieku.

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego od początku pandemii uruchomiło kilka linii telefonicznych, gdzie seniorzy mogą dzwonić, żeby nie czuć się samotnie.

Jesli chodzi o telefon Nie bądź Sam jest czynny codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00. Jest to numer telefonu 888 999 372. Seniorzy często unikają tych tematów, tak zwanych, pandemicznych. Chcieliby się raczej pośmiać, czasem nawet mnie proszą, czy mogłabym coś wesołego ze swojego życia im opowiedzieć. Oczywiście zdarzają się także telefony poświęcone pandemii, natomiast bardziej dotyczą one nowych obostrzeń, które wchodzą, czyli na przykład tego, jak prawidłowo nosić maseczkę – dodaje Agnieszka Żebrowska z WCRS-Przestrzeni Trzeciego Wieku.

Zadzwoniła do nas pani 95-lat, bardzo zdrowa i rześka, pytając, czy może porozmawiać, bo się czuje bardzo samotna. Na koniec rozmowy, podsumowując, zapytała mnie, czy jednak byśmy nie mogli jej zorganizować trzech osób, bo ona gra w pokera sportowego i dzisiaj ma to bardzo mocno uniemożliwione. Tutaj też znalazło się rozwiązanie, ponieważ 95-latkę nauczyłyśmy korzystać i zapisała się na pokera sportowego online – opowiada Katarzyna Delikowska z WCRS-Przestrzeni Trzeciego Wieku.

WCRS współpracuje z Fundacją Veritas, która także pomaga seniorom z terenu powiatu wrocławskiego, na przykład robiąc zakupy. Wystarczy zadzwonić pod numer 71 72 42 697, a pracownicy fundacji raz w tygodniu przywożą potrzebne artykuły, a senior nie musi wychodzić z domu.

Drodzy seniorzy telefon serdeczności działa codziennie od poniedziałku do piątku od 12:00 do 15:00. Nie bójmy się prosić o pomoc. Pamiętajcie, że zdrowie jest najważniejsze, więc dbajcie o siebie nawzajem. Kiedyś wy dbaliście o nas, teraz my młodzi zadbamy o was – zaznacza Paweł Zabilski z Fundacji Veritas.

Fundacja Veritas organizuje również webinary w ramach Miasteczka Zdrowia. Dzięki temu seniorzy mogą dowiedzieć się, jak zadbać o kondycję fizyczną i psychiczną w tym trudnym czasie.

Chcemy coś zrobić dla nich, aby po pierwszę rozszerzyli swoją wiedzę, jeśli chodzi o profilaktykę i swoje zdrowie, natomiast chceliśmy, żeby seniorzy mieli też jakieś zajęcia dodatkowe, oprócz codziennej rutyny – dodaje Paweł Zabilski z Fundacji Veritas.

Webinary odbywają się co dwa tygodnie w czwartki o godz. 19:00.

Zobacz również

W Świeradowie-Zdroju w budynku po dawnym PKP znajduje się Stacja Kultury, w której odbywają się liczne zajęcia, spotkania, koncerty, ale i wernisaże. W tej chwili możemy podziwiać wystawę pod nazwą „Koneccy. Sztuka w trzech odsłonach”. To barwny świat rodziny artystów, w której możemy podziwiać artystyczne ich wizje oraz baśniowe krainy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy