Zarządy Powiatu Wrocławskiego i partnerskiego Powiatu Borken z Niemiec podczas wideokonferencji przedstawiły obecną sytuację epidemiczną. Podkreśliły również, że ważne jest rozruszanie gospodarki.

- No i ważna informacja, którą Pan Starosta potwierdził, że we wrześniu u nich odbędą się wybory samorządowe, tak jak u nas były dwa lata temu. Takie wybory samorządowe odbędą się w Niemczech. My ze swojej strony życzyliśmy sukcesu, powodzenia i wygrania tych wyborów - mówi Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

To kolejna rozmowa, podczas której starostowie wymieniali się doświadczeniami związanymi z koronawisem. W Powiecie Wrocławskim najwięcej zachorowań jest w gminie Czernica. Natomiast w Borken problemem są ogniska wśród mieszkańców, którzy pracują w rzeźniach na terenie Holandii.

- Z jednej strony oni mają bardzo duży powiat - 150 tysięcy. Sa powiatem o wiele większym. W związku z tym liczba zachorowań tam na terenie powiatu jest o wiele większa niż u nas. Ta liczba jest lub była wyższa też dlatego, że tam dziennie robili około tysiąca testów - dodaje Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

W tym roku przypada 20-lecie partnerstwa. Zaplanowana wizyta polskiej delegacji w powiecie Borken została ona przełożona na kolejny rok z powodu pandemii koronawirusa.

- To pokazuje, że ta współpraca między powiatem Borken a powiatem Wrocławskim idzie w dobrym kierunku. W wielu sytuacjach mieliśmy wsparcie powiatu Borken. Na ostatniej telekonferencji ze starostą pytałem czy my, jako powiat, możemy ich jakoś wspomóc, bo wtedy fala zachorowań była u nich bardzo duża. Także cieszę się, że mamy taki powiat i współpracujemy ze sobą - zaznacza Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Powiat Wrocławski został wybrany jako najlepiej zarządzany powiat w Polsce. Ranking stworzono na podstawie analizy gospodarowania pieniądżmi. Mocna pozycja samorządu pozytywnie wpływa także na współpracę z niemieckim powiatem Borken.

- Dzisiaj my, jadąc do powiatu Borken, traktujemy ich jako równych partnerów. Oni zawsze starają się pokazywać Nam swoje najnowsze rozwiązania, my również. Mamy dzisiaj dużą płaszczyznę do rozmów. Już nie jako taki biedniejszy sąsiad lub partner z Polski, ale dzisiaj te nasze relacje są bardzo dobre. Mocno współpracujemy i myślę, że ta współpraca w tym kierunku będzie się dalej rozwijała - podkreśla Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Starostowie obu powiatów wyrazili chęć kolejnych spotkań i wymiany doświadczeń.