-Przed nami trudna decyzja czy zostać przy fotelu pacjenta czy od niego odejść- mówi Jolanta Syposz-Wojtkowia, stomatolog z Wrocławia. Od 13 marca nie przyjmuje pacjentów bo zalecenia mówią by leczyć wypadki nagłe i bólowe. 

-Musimy każdego pacjenta traktować jako potencjalnie zarażonego- mówi Syposz-Wojtkowiak- podczas pracy wytwarzamy aerozole, które mogą transportować koronawirusa, a on długo żyje na takich powierzchniach- dodaje. 

Najważniejsza ochrona osobista

By zabezpieczyć lekarza i pacjentów wymagane są maseczki N-95, chirurgiczne fartuchy, przyłbice, rękawice, każdorazowo trzeba zdezynfekować gabinet. To są koszta i użycie materiałów trudno dostępnych bo nie ma rezerwy przewidzianej na gabinety dentystyczne.

Nie ma konkretnych rozwiązań dla dentystów i stomatologów w tarczy antykryzysowej.

Wiele gabinetów dentystycznych zatrudnia zespół kilkuosobowy, bez dochodów nie mają środków na utrzymanie pracowników. Brak zapewnionej możliwości dostępu do materiałów ochronnych dla pracowników i pacjentów uniemożliwia działania. Środki ochrony jeśli są dostępne to w wysokich cenach. Te koszta mogą być przenoszone na pacjenta w gabinetach prywatnych.

Syposz-Wojtkowiak zwraca uwagę, że nie ma zakazu prowadzenia gabinetów dentystycznych i stomatologicznych.

Jak wygląda wizyta u dentysty

Dentysta po rozmowie telefonicznej zdecyduje o dalszym postępowaniu. Ankieta telefoniczna ma pomóc dostosować działania do konkretnego pacjenta. Pytania dotyczyć będą ogólnego stanu zdrowia i możliwości kontaktu z koronawirusem, sprawdzać będą czy przypadek wymaga natychmiastowej interwencji. O co dentysta zapyta najpierw?

  • Czy pacjent w ciągu ostatnich 14 dni miał objawy związane z koronawirusem (gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem)?
  • Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni wrócił z zagranicy lub miał kontakt z osobą, która niedawno przyjechała do Polski?
  • Czy miał bezpośredni kontakt z osobą, która potencjalnie może być zarażona lub u której zdiagnozowano COVID-19?
  • Czy uczestniczył w dużym zgromadzeniu ludzi? 

Dentyści i stomatolodzy wstrzymali zabiegi. Przyjmowane są jedynie przypadki nagłe i bólowe. Obawy rosną bo nie ma pewności co dalej z prywatnymi praktykami lekarskimi.

Narodowy Fundusz Zdrowia stara się na bierząco podawać informacje o czynnych placówkach współpracujących z NFZ. Lista placówek jest dostępna zakładce Aktualności dla pacjenta na stronie www.nfz-wroclaw.pl. Znajdują się tam gabinety stomatologiczne udzielające świadczeń zdrowotnych.