Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Wrocławskiej rozstrzygnęło konkurs grantowy w ramach wsparcia młodszych kolegów. Największe uznanie zyskał projekt protezy ręki, który dopiero teraz ma szansę na rozwój.

Pomysł wrocławskich studentów. Proteza, która ma się poruszać jak ręka

- Stworzyliśmy protezę bioniczną ręki, która powstała dzięki dofinansowaniu z Politechniki Wrocławskiej. Dalej chcieliśmy rozwijać ten projekt, ale zabrakło nam pieniędzy. Tym razem chcieliśmy doprowadzić do stanu, w którym proteza będzie mogła się poruszać tak, jak fizyczna ręka - przyznaje Magdalena Wojtków z Międzywydziałowego Koła Naukowego Biomechaników Politechniki Wrocławskiej. 

- Ten projekt nie dość, że był nowatorski, to jeszcze na bardzo wysokim poziomie. Znamy na przykład bolidy i łodzie podwodne naszych studentów, więc znamy ich potencjał. Projekt protezy ręki to kolejny tak dobry przykład - mówi Kamil Nawirski, Sekretarz Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej.

Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Wrocławskiej to dobre rozwiązanie dla tych, którzy studia zakończyli, ale nadal chcieliby aktywnie uczestniczyć w działalności uczelni. Absolwenci po raz pierwszy mieli okazję przyznać granty dla czterech projektów, które potrzebowały wsparcia. Wśród laureatów znalazły się także:

  • badania wpływu stymulacji na hodowle komórek kostnych,
  • konkurs internetowy - Pirackie łamigłówki,
  • Konferencja Technologii Chemicznej i Biotechnologii.

Absolwenci Politechniki Wrocławskiej pomagają młodszym kolegom

Oprócz wsparcia finansowego w wysokości 8 tysięcy złotych, studenci w każdej chwili mogą zasięgnąć rad doświadczonych kolegów.

-Studenci, którzy dostali grant, mogą też liczyć na wsparcie merytoryczne członków Stowarzyszenia Absolwentów, także czujemy się odpowiedzialni za te projektu - dodaje sekretarz. - Cały czas jesteśmy w kontakcie i możemy na siebie liczyć - zdradza Magdalena Wojtków.

Choć zajęcia na uczelniach zostały wstrzymane, to studenci nadal działają. Projekty zaczynają nabierać tempa.

- Wszyscy pracujemy z domu, nasze projekty cały czas są dopracowywane. Musimy się dostosować do sytuacji, ale nie możemy sobie pozwolić na to, aby projekt się zatrzymał - podsumowuje studentka.

Na realizację swoich pomysłów studenci będą mieli dziesięć miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: