Starania o dołączenie do grona placówek, które mogą przeszczepiać serca, rozpoczęły się dwa lata temu, gdy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu powstało Centrum Chorób Serca. 

Bardzo wiele rzeczy się udało i to jest jedna z tych spraw, o których marzyliśmy - mówi prof. Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Aby wykonywać transplantacje serca, zaproszono do współpracy specjalistów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 

W tym składzie, w którym przyszliśmy, byliśmy gotowi do przeszczepów od pierwszego dnia - mówi prof. Michał Zakliczyński, transplantolog z USK we Wrocławiu. 

Szpital, który ubiega się o pozwolenie na wykonywanie przeszczepów, musi spełnić wiele warunków, głównie dotyczących personelu. 

Mamy doskonały zespół. Bo to praca zespołowa. Szpital od wielu lat prowadził program transplantacyjny, czyli mamy doświadczenie - dodaje Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dolnoślązacy wymagający przeszczepów odsyłani byli do Zabrza. Teraz będą operowani i leczeni na miejscu. 

W naszym szpitalu czeka dwóch pacjentów, na liście mamy pięciu. To lista uruchomiona w zeszłym tygodniu. Wszyscy pilni chorzy byli odsyłani do innych ośrodków transplantacyjnych w Polsce - tłumaczy prof. Michał Zakliczyński, transplantolog z USK we Wrocławiu. 

Pan Adam miał wrodzoną wadę serca. Kilka dni temu konieczna była poważna operacja - rekonstrukcja zastawek. 

Jakbym tego nie usunął, to dostałbym nadciśnienia płucnego i płuca nadawałyby się to przeszczepu - mówi Adam Siwiaszczyk, pacjent USK we Wrocławiu. 

Dzięki operacji pan Adam ma szansę wrócić do normalnego życia. 

— Jak się pan czuje? Ogólnie dobrze, trochę bolało, ale jest dobrze. Wrócę do pełnej sprawności - dodaje pacjent. 

I właśnie o taką szansę dla wymagających przeszczepu serca chodzi transplantologom i kardiologom. 

Oferujemy Dolnoślązakom cały zakres kardiologii i kardiochirurgii - mówi Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.