Rusza międzynarodowy festiwal fotografii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
2 września otworzyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja TIFF FESTIVAL. To wielkie święto fotografii w tym roku przebiegać będzie pod hasłem PROCESY.

– Tematem festiwalu od zeszłego roku są procesy, które stworzyliśmy sobie jak to, czym będziemy się zajmowali w tym roku. To się okazało super aktualne w kontekście pandemii i tego, jak my się zmieniamy, jak my przyglądamy się sobie w momencie, w którym mieliśmy trochę czasu na pobycie sami ze sobą w domu. Tak też na festiwalu to będzie bardzo eksploatowany temat – mówi Maciej Bujko, dyrektor artystyczny festiwalu. 

Jubileuszowa edycja TIFF FESTIWAL jest szczególnie bogatym projektem — wybierając się na słynny Pasaż Neonów, warto zatem odwiedzić przestrzenie galerii przy Ruskiej 46. Na odbiorców czekają cztery wystawy TIFF OPEN, wystawy towarzyszące, pokazy slajdów, spotkania z artystami, dyskusje oraz dwie wystawy programu głównego — "Jaskinia" oraz "Ja, kobieta".

Ta sensoryczność była bardzo ważna w kontekście kobiecości, starałam się każde ze zmysłów gdzieś tutaj włączyć — jest element dotyku na wejściu, są elementy słuchowe, jest też zapach, który tutaj jest obecny i oczywiście bardzo dużo oddziaływania na element wzroku. Myśląc o tej wystawie pod kątem zmysłowości, starałam się też ją tworzyć z takim myśleniem o warstwach i czasami o takich pozornie przeciwstawnych rzeczach, np. mówimy o sile, która jest prezentowana w bardzo delikatny, efemeryczne sposób —  relacjonuje Paulina Anna Galanciak, kuratorka wystawy "Ja, kobieta".

Kolekcje dzieł sztuki „Ja, kobieta” tworzą prace pięciu artystek, które poruszają temat balansowania między własną mocą a łagodnością oraz szukaniem akceptacji siebie i dojrzewaniem. Druga z wystaw programu głównego nawiązuje do koncepcji platońskiej jaskini.

Wystawa rzeczywiście nawiązuje do tej idei widzenia tylko cieni idei, a nigdy niewidzenia ich naprawdę. Nawiązuje też do widzenia jaskini jako ludzkiego ciała i naszego wnętrza (tak bardziej Freudowsko, psychologicznie), a także do jaskini jako fizycznego obiektu, który był pierwszym habitatem jako ludzi — ta wystawa. Mamy tutaj projekty, które są bardzo badawczo-konceptualne jak ten, który znajduje się tutaj za mną, który bada przestrzenność jaskini poprzez wprowadzenie specjalnej diody, która przez kilka godzin naświetla elementy jaskini i tak powstają te obrazy– opowiada Maciej Bujko, który jest również kuratorem wystawy "Jaskinia".

Wydarzenia festiwalowe potrwają od 2 do 6 września, wystawy dla zwiedzających będą udostępniane do końca tego miesiąca.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy