Sprzedaż prowadzona jest normalnie, oczywiście z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Sprzedawcy wyposażeni są w maseczki i rękawiczki. To jednak nie wszystko.

- W chwili obecnej, aby wyjść na przeciw klientom i spełnić ich oczekiwaniom, oferujemy usługę door to door. Polega ona na tym, że w zasięgu 200 kilometrów od Wrocławia za darmo możemy dostarczyć klientowi samochód pod dom - mówi Krzysztof Kobiałka, specjalista ds. sprzedaży Motorpol Wrocław.

Natomiast to, co mogliśmy zrobić sami jako diler, to przede wszystkim prezentowanie samochodów na portalu OtoMoto. Tutaj zanotowaliśmy bardzo duże wzrosty, jeśli chodzi o oglądanie naszych ofert, a także kontakty telefoniczne i mailowe ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi samochodów - dodaje Dorota Jeżewska, koordynator działu marketingu Motorpol Wrocław.

Wzmocniona została także sprzedaż on-line. Dilerzy szukali również sposobów, aby jak najlepiej pokazać klientowi samochód, którego fizycznie nie mógł zobaczyć. Rekompensatą okazała się prezentacja internetowa.

Dzięki czemu klient w połączniu z doradcą, mógł dopytywać o szczegóły wyposażenia samochodu. Mógł poprosić o zbliżenie na poszczególne elementy i to tez była forma komunikacji, która dobrze się sprawdziła - wyjaśnia Dorota Jeżewska, koordynator działu marketingu Motorpol Wrocław.

Nie zmieniło się również funkcjonowanie serwisów samochodowych. Aby uniknąć zagrożenia ustanowiono specjalne procedury przyjmowania samochodów, które są również odpowiednio dezynfekowane.

Prosiliśmy klientów, aby przed przekazaniem Nam kluczyków, wywietrzyli swoje auto. Następną rzeczą było to, aby te samochody były odpowiednio zabezpieczone. Zanim jeszcze trafiły na serwis, czyli w trakcie przyjęcia kierownica była zabezpieczana folią. Na fotel była zakładana inna folia. Były dezynfekowane klamki oraz drążek zmiany biegów - tłumaczy Dorota Jeżewska, koordynator działu marketingu Motorpol Wrocław.

Stosujemy szereg różnych zabiegów, między innymi w czasie jazd próbnych. Każde auto zostaje zdezynfekowane. W sposób szczególny zwracamy uwagę na takei elementy jak kierownica, klamki czy skrzynia zmiany biegów - dodaje Krzysztof Kobiałka, specjalista ds. sprzedaży Motorpol Wrocław.

Jazdy próbne zostaną wznowione od poniedziałku 4 maja. Wszystkie samochody demonstracyjne będą odpowiednio ozonowane. Klienci powinni zaś mieć na sobie maseczkę i rękawice.

Oczywiście mogą zdarzyć się takie sytuacje, jak urwana gumka. Jesteśmy na to przygotowani, na naszych recepcjach będą dostępne maseczki dla klientów - mówi Dorota Jeżewska, koordynator działu marketingu Motorpol Wrocław.

Po świętach Wielkiej Nocy uch w salonach oraz serwisie zwiększył się, dlatego od poniedziałku 4 maja salon wydłuża godziny pracy od 8:00 do 18:00.