Segregacja śmieci, które każdego dnia wytwarzamy, jest istotna w codziennym życiu. Za nieposegregowane odpady można zapłacić nawet od dwóch do czterech razy więcej.

- Segregacja odpadów jest ważna i warto o tym mówić, edukować od najmłodszych lat, z tego względu, że segregacja wiąże się z oszczędzaniem. Segregowanie to przetwarzanie odpadów, recykling. Jeśli będziemy mieć taką świadomość, że te odpady są przetwarzane, to pojawią się oszczędności w postaci wody, energii i zasobów - opowiada Kornelia Cypryjańska-Perucka, specjalistka ds. edukacji ekologicznej. 

Segregacja śmieci we Wrocławiu - zasady 

W trakcie warsztatów organizowanych przez Ekolandię w Przedpokoju H13 poruszano kwestie tego, gdzie powinny trafić konkretne odpady oraz elektrośmieci. 

- We Wrocławiu obowiązują obecnie cztery kolory do segregacji odpadów. Pojemnik żółty jest na metale i tworzywa sztuczne, niebieski na papier, zielony na szkło i pojemnik czarny na odpady zmieszane. Funkcjonują też worki koloru brązowego na odpady zielone. Niebawem we Wrocławiu pojawią się również pojemniki brązowe, do których mieszkańcy będą wrzucali odpady biodegradowalne i organiczne - dodaje Kornelia Cypryjańska-Perucka. 

Segregacja i recycling według Foodsharing Wrocław

Niektóre materiały można wykorzystać ponownie.

- Najbardziej ekologiczne jest to co posiadamy i możemy ponownie wykorzystać. Przedmiotem do wykorzystania są w przypadku Foodsharing Wrocław słoiki z szerokim wlewem, żeby łatwo było umieścić jakąś żywność lub wiaderka po serze kilogramowym. W takich właśnie materiałach - umytych i czystych, można zapakować żywność, którą mamy w nadmiarze i zostawić w jadłodzielni - tłumaczy Agnieszka Maniewska, koordynatorka Foodsharing Wrocław.

Wiele odpadów może stanowić kłopot przy segregacji. Warto więc sprawdzić, gdzie mają trafić, aby ustrzec się przed dodatkowymi opłatami za wywóz śmieci.