-Ja naturalnie nigdy nie zgodziłabym się poprzez telefon z kimś pójść do banku czy ewentualnie wybrać z banku pieniądze i komuś dać- to nie wchodzi w ogóle w rachubę- mówi pani Marianna, uczestniczka spotkań we Wrocławskim Centrum Seniora. 

 

Mimo wciąż trwających kampanii ostrzegających przed wyłudzeniami pieniędzy od seniorów oszustwa na wnuczka wciąż się pojawiają.

 

 -Istnieje oszustwo na tzw. wnuczka gdzie sprawca dzwoni do seniora, podaje się za członka najbliższej rodziny znajdującego się w nagłych tarapatach finansowych- czasem chodzi o zatrzymanie przez policję i konieczność zapłacenia kaucji czasem o intratną inwestycję, na którą potrzebuje brakującej kwoty. Za każdym razem dotyczy to właśnie finansów seniora- wyjaśnia nadkom. Kamil Rynkiewicz, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. 

 

Dolnośląska policja i Wrocławskie Centrum Seniora prowadzą akcje uświadamiające osoby starsze o niebezpieczeństwach jakie mogą ich spotkać w związku z oszustami finansowymi.  

 

-We Wrocławskim Centrum Seniora odbywają się cykliczne spotkania dla seniorów, które są prowadzone są Komendę Miejską Policji zarówno Stare Miasto jak i Sołtysowice. Poruszane na nich są zagadnienia dotyczące oszustw na tzw. policjanta, na wnuczka czyli o wszystkich kampaniach i jakich teraz możemy usłyszeć. Te kampanie są promowane również u nas w Centrum Seniora- opowiada Marta Łomnicka-Jasińska z Wrocławskiego Centrum Seniora. 

 

-Te techniki manipulacji używane przez sprawców przestępstw „na wnuczka” czy też na „policjanta CBŚP” są cały czas przedmiotem rozmów z seniorami podczas różnych spotkań i to owocuje, ponieważ świadomość seniorów jest co raz większa- dodaje Kamil Rynkiewicz, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

 

Jak podkreślają policjanci żeby skutecznie zapobiegać tego typu przestępstwom niezwykle istotne jest zaangażowanie całego społeczeństwa. Młodsze pokolenie powinno rozmawiać ze swoimi starszymi członkami rodziny i uświadamiać o oszustwach jakie mogą ich spotkać. Inną grupą, której wzmożona czujność pomaga uchwycić oszusta są pracownicy banków.

 

-Taka sytuacja miała miejsce we Wrocławiu gdzie pracownica jednej z placówek finansowych zorientowała się co do tego, że kobieta, która pojawiła się po gotówkę była sterowana przez telefon. Ona się nie rozłączała, cały czas z kimś rozmawiała. Pracownica poinformowała o tym policjantów i dzięki temu możliwe było zatrzymanie sprawcy tego przestępstwa mówi Kamil Rynkiewicz, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

 

O wszystkich akcjach związanych z bezpieczeństwem seniorów można dowiedzieć się z w sieci.  

 

-Informujemy o bezpieczeństwie seniorów na stronie internetowej Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Wrocławskiego Centrum Seniora, na Facebooku, w punkcie informacyjnym, w harmonogramie- wymienia Marta Łomnicka-Jasińska z Wrocławskiego Centrum Seniora. 

 

-Ja mam też wnuków, znam ich głosy i jak mogę dać się nabrać, że to wnuk wysyła kogoś po pieniądze???- dziwi się pani Marianna, uczestniczka spotkań we Wrocławskim Centrum Seniora. 

 

W sytuacjach wątpliwych warto kierować się zasadą „ograniczonego zaufania” aby nie stać się ofiarą własnej łatwowierności i braku rozwagi.