Specjalna pomoc dla pacjentów po Covid-19

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Covid -19 to choroba, której lekarze ciągle się uczą, ale wiedzą jedno - choroba jest bardzo poważna nie tylko wtedy, gdy atakuje pacjenta i walczy on o życie, ale i wtedy, gdy ustępuje i pozostawia wiele poważnych dolegliwości. To są kłopoty z układem oddechowym, krążeniowym, ale i problemy laryngologiczne oraz neurologiczne. Lekarze od dawna apelowali, by tworzyć placówki, gdzie tacy pacjenci znajdą kompleksową opiekę.

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Tu najwięcej chorych było wiosną. Już po kilku tygodnich lekarze mieli sygnały, że pacjenci po zakażeniu i po przechorowaniu Covid-19 ciężko wracają do zdrowia. 

— Główny objaw to ograniczenie wydolności oddechowej. Są słabsi fizycznie, mają kaszel i dużo osób zgłasza zaburzenia lękowe, depresyjne i problemy z krótkotrwałą pamięcią – mówi Marcin Murmyło, dyrektor DCCHP. 

Specjaliści nie są stuprocentowo przekonani, czy te problemy bezpośrednio powoduje Covid-19. Musimy to obserwować – podkreślają.  

— Jeśli nie jest to bezpośrednia korelacja z koronawirusem, to może to być ten mechanizm uruchamiający schorzenia, które zaczęły się już u nas budować – mówi prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog USK we Wrocławiu. 

Na początku grudnia w szpitalu przy ul. Grabiszyńskiej powstał pierwszy ośrodek dla chorych, którzy przechorowali Covid-19 i nadal źle się czują. 

— Jest bardzo duże zainteresowanie. Już pierwszego dnia zgłosiło się 100 osób. Każdego dnia ta liczba rośnie – podkreśla Marcin Murmyło, dyrektor DCCHP we Wrocławiu.  

Do poradni już zgłosiło się prawie 400 osób. W szpitalu pacjenci mają zapewnioną pomoc pulmunologa, psychologa, dietetyka, rehabilitanta i pracownika socjalnego. Lekarze diagnozują chorych, którzy często wiele dni przebywali na oddziałach intensywnej terapii. 

Z niedotlenieniem mózgu i mają napady panicznego lęku – mówi Grażyna Greń, specjalistka psychologii klinicznej. 

Najwięcej pacjentów ma poważne problemy z oddychaniem. Szybko się męczą, nie mają siły nawet na mały wysiłek. Specjaliści muszą nauczyć ich właściwego oddychania. 

Krótki, głęboki wdech nosem i długi wydech ustami. I nauczymy ich ćwiczeń, które sami będą wykonywać w domu – mówi Maciej Mraz, kierownik działu fizjoterapii DCCHP we Wrocławiu.   

Jednym z bardziej charakterystycznych objawów choroby jest utrata węchu i smaku. 

Teraz doszły inne objawy. I zwracamy się do osób, które po chorobie, albo długo później mają dolegliwości ze strony uszu – niedosłuch, głuchota, szumy , zawroty głowy, porażenie nerwu twarzowego – żeby się do nas zgłaszali – mówi prof. Tomasz Zatoński, Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK we Wrocławiu.

Osoby, szukające specjalistycznej pomocy, powinny zgłosić się do szpitala przy ul. Borowskiej – lub zarejestrować telefonicznie  71 – 733 16 81 – lub do poradni przy ul. Grabiszyńskiej. 

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy