- W tym roku przede wszystkim skupiamy się na tematach związanych z ochroną klimatu, kwestiami, które w naszym odczuciu są teraz bardzo ważne społecznie i politycznie, a które są generalnie pomijane, dlatego ta wspaniała lokalizacja, a także temat, jakim jest Ziemia Jałowa - mówi Klaudia Bieniek z Fundacji Art Transperent.

Wystawa mieści się w historycznej Przepompowni MPWiK, która była jednym z najstarszych i w pełni ekologicznych systemów odbioru ścieków w mieście. To miejsce na co dzień nie jest dostępne do zwiedzania, więc 18. Przegląd Sztuki Survival to także okazja, żeby poznać nie tylko sztukę.

- To miejsce jest wyjątkowe na pewno poprzez swoją architekturę, która była bardzo starannie zaprojektowana i dopieszczona przez poprzednich właścicieli miasta i dziewiętnastowiecznych projektantów. Takich obiektów nie ma wiele w Europie - zaznacza Witold Ziomek, prezes MPWiK S. A. we Wrocławiu.

- Teraz przez kilka dni mamy oczywiście okazję go oglądać i bardzo do tego zachęcam, bo jest to jeden z najlepszych tego typu obiektów, najlepiej zachowany w Europie. Wszyscy wiemy, że przepompownie ścieków dotyczą raczej ciemnej strony miasta, dlatego niespecjalnie się nimi chwalono - dodaje Ewa Pluta z Przeglądu Sztuki Survival.

Historyczna Przepompownia wpisuje się w tegoroczny motyw przewodni Survivalu. W środku znajduje się między innymi projekt, który wykorzystuje dźwięk i wodę. Odwiedzający doceniają uroki niecodziennego miejsca.

Wystawa Główna jest dostępna do niedzieli 13 września. Miejsca nie są biletowane, ale obowiązuje limit 250 osób. Już pierwszego dnia zainteresowanie było zdecydowanie większe.

My, jako organizatorzy, nie byliśmy w stanie przewidzieć, jak duże zainteresowanie będziemy w stanie wzbudzić w odbiorcach. Wczorajszy dzien pokazał Nam, że jest ten głód i pragnienie odkrywania fanstycznych miejsc i mierzenia się z najlepszą sztuką - mówi Klaudia Bieniek z Fundacji Art Transperent.

Z powodu obowiązujących restrykcji, podczas oglądania trzeba mieć na twarzy maseczkę. Po zapoznaniu się z pracami artystów można oddać głos w konkursie na Nagrodę Publiczności.