Organizacja Święta Wrocławia oparta została o zasadę, że Święto Miasta jest znakomitą okazją do szerokiej prezentacji potencjału i osiągnięć środowisk kulturalnych, gospodarczych i naukowych Wrocławia. Najważniejszym punktem programu obchodów świąt jest Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Wrocławia organizowana we wnętrzu Ratusza. Sesja łączona jest z uroczystościami nadawania tytułu honorowego Obywatela Miasta oraz wręczenia nagród Miasta Wrocławia i Prezydenta Wrocławia. Główne uroczystości w dniu 24 czerwca uzupełnia msza święta odprawiana w katedrze w intencji mieszkańców Wrocławia.

Pamiętajmy, że Święto Wrocławia to kilkadziesiąt wydarzeń na cześć miasta (imprez plenerowych, koncertów, wystaw i spektakli), podczas którego wystąpi kilkuset artystów. Zapraszamy na nie serdecznie wszystkich wrocławian i osoby przyjezdne. Oto kalendarium wydarzeń:

16 – 18 czerwca
CYRKOPOLE Cyrkowy Festiwal Podwórkowy
instalacje świetlne, warsztaty, animacje, pokazy mistrzów sztuki cyrkowej, spektakle uliczne, widowiska cyrkowo-teatralne
KONKURS NA NAJCIEKAWSZY STRÓJ CYRKOWY / MINI-PARADA
17.06. godz. 12.00, start w MIASTECZKU CYRKOWYM
SPEKTAKLE ULICZNE / Miasteczko Cyrkowe / Rynek Psiego Pola / Stara Kawiarnia
17-18.06. godz.14.00-17.00 wstęp wolny, Clap Clap Circo; Łukasz Witkowski; Pan Ząbek
MIASTECZKO CYRKOWE warsztaty i animacje cyrkowe dla dzieci i rodziców, spektakle uliczne, otwarta strefa wypoczynku
17- 18.06. godz. 12.00-22.00
SPEKTAKLE W CBK FAMA  
16.06. godz. 19.00; Miasto, którego nie było - próba otwarta, Kolektyw Kejos
wstęp wolny - zapisy
17.06. godz. 19.00; spektakl The Baina Trampa Fritz Fallen , Le G. Bistaki;  
bilety - w kasie CBK FAMA
18.06. godz. 19.00; Pitagoras 3D – Kejos, pokaz pracy
FESTIWAL RĘKODZIEŁA, stoiska z lokalnymi produktami, rzemiosło
17.06-18.06. 2017 / godz. 12.00-18.00; organizator Fundacja Opieka i Troska
organizator Festiwalu Cyrkopole: Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA
Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, ul. Bolesława Krzywoustego 286, Wrocław
www.fama.wroc.pl, facebook.com/cbkfama

16 - 18 czerwca
Święto Wrocławia – Święto Kuźnik, festyn osiedlowy
godzina: 14.00–22.00
miejsce: ul. Sarbinowska 10 (boisko SP nr 37)
organizator: Rada Osiedla Kuźniki, www.kuzniki.com; SP nr 37 i Gimnazjum nr 9

16/25 czerwca
WrocLove Fest - Święto Wrocławia 2017 – koncerty
Powitanie Lata w Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
16.06. godz. 16.00 LAO CHE, JELONEK, NOCNY KOCHANEK, MESAJAH
17.06. godz. 16.00 HEY, SMOLIK/KEV FOX/SKUBAS, DARIA ZAWIAŁOW
19.06. godz. 20.00 Centrum Koncertowe A2, ul. Góralska 5,FLOGGING MOLLY (USA)
Święto ulicy Włodkowica – I Love Wlodkowica St.!
22.06. godz.20.00 klub muzyczny Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15 ogródek nad fosą, ŻYWIOŁAK, PERCIVAL SCHUTTENBACH, CZTERORÓG
23.06. godz. 18.00 Synagoga Pod Białym Bocianem, KLEZMAFOUR
23.06. godz. 19.00 Podwórko dawnego klasztoru Franciszkanów, ul. Włodkowica 15-17,
MARCO MARKOVIC BRASS BAND (Serbia), WOWA Z CHARKOWA (Polska/Rosja), DIKANDA
23.06. godz. 23.00 – 00.00 Promenada na fosą; Obrzędy Nocy Świętojańskiej - korowód bębniarzy, puszczanie wianków, fire show
23.06. godz.23.59 – 3.00 klub muzyczny Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15; GOORAL VERA PAVLOVIC
24.06. godz. 18.00 – 22.00 podwórko dawnego klasztoru Franciszkanów, ul. Włodkowica 15-17, Koncert Spragnieni Lata
24.06. godz. 15.00 Synagoga Pod Białym Bocianem – dziedziniec, BALKAN FOLK ACOUSTIC + goście
nauka tańców bałkańskich i żydowskich
24.06. godz. 22.00 Synagoga Pod Białym Bocianem - KAPELA ZE WSI WARSZAWA
24.06.godz. 22.30 – 1.00 klub muzyczny Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15, SONAR + goście
25.06. godz. 17.00 – 21.00 Podwórko dawnego klasztoru Franciszkanów, ul. Włodkowica 15-17; zakończenie wrocławskiego sezonu szantowego  - MECHANICY SHANTY, BANANA BOAT, 4 REFY, W STRONĘ PORTU
25.06. godz.21.00 – 00.00 klub muzyczny Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15
Zakończenie wrocławskiego sezonu szantowego
ZA HORYZONTEM, ORKIESTRA SAMANTA, ZNIENACKA PROJECT
25.06. godz. 15.00 Synagoga Pod Białym Bocianem – dziedziniec, KAPELA TIMINGERIU, VRATCH, CHUDOBA
25.06. godz. 20.00 Synagoga Pod Białym Bocianem, KAYAH & TRANSORIENTAL ORCHESTRA
organizator: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych  „NASZE MIASTO WROCŁAW”; www.wrockfest.pl

16 -30 czerwca
Wokalistki Wrocławia i ich historie – wystawa plenerowa
miejsce: plac Solny
organizator: Fundacja Paliwo Artystyczne; paliwo.artystyczne@gmail.com

16 - 30 czerwca
wystawa plenerowa  plakat artystyczny  z okazji Święta Wrocławia
19.06. godz. 12.00 – wernisaż i wręczenie nagród
miejsce: ul. Oławska, przy fontannie
organizator: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu; www.asp.wroc.pl

17 czerwca
5. PKO Nocny Wrocław Półmaraton
imprezy towarzyszące- m.in. kino plenerowe w kompleksie Stadionu Olimpijskiego;
PKO Wieczorny Bieg Rodzinny, start o 20:00 brama główna
godzina: start maratonu godzina: 22.00
miejsce: Stadion Olimpijski
organizator: Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław, www.pol.wroclawmaraton.pl

17 czerwca
Piknik Sąsiedzki osiedli: Grabiszyn-Grabiszynek, Gajowice, Przedmieście Świdnickie, Osiedle Staromiejskie
Otwarta wymiana sąsiedzka, występy chórów osiedlowych, koncert projektu Kaman/Konikiewicz (godz. 20:00) oraz wiele innych atrakcji.
godzina: 11.00
miejsce: ODA FIRLEJ, ul. Grabiszyńska 56
organizator: Ośrodek Działań Artystycznych FIRLEJ, www.firlej.wroc.pl

17 - 24 czerwca
10. Festiwal Kalejdoskop Kultur „Przyjezdni tutejsi”
17.06. godz. 13:00, TATARSKIE BAJANIE spotkanie z tatarskimi bajkami dla dzieci Musy Czachorowskiego; warsztaty plastyczne
miejsce: Surowiec, ul. Ruska 46a
24.06. godz. 12:00 - 19:00 KONCERT PLENEROWY I PIKNIK - występy artystyczne zespołów mniejszości narodowych i etnicznych, prezentacja rękodzieła, tradycyjnych kuchni oraz animacje dla dzieci. Gości festiwalu - zespoły pieśni i tańca z Odessy
miejsce: Wyspa Słodowa
24.06. godz. 20:00 KONCERT KLUBOWY - Łemko Blue Grass Band - karpackie boogie, łemkowski bluegrass i huculski blues w jednym
miejsce: Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1
organizator: Kalejdoskop Kultur, www.kalejdoskopkultur.pl

18 i 25 czerwca
„Tesla vs Edison, czyli z prądem lub pod prąd” - spektakle Bajkobusu
18 czerwca godz. 12:00 Park Południowy  
25 czerwca godz. 15:00 Ogród Staromiejski
organizator: Wrocławski Teatr Lalek; www.teatrlalek.wroclaw.pl

21 czerwca
„Piękny Wrocław” - rozstrzygnięcie 27. edycji konkursu na najlepszą realizację architektoniczną w roku 2016
godzina: 14.00 - wernisaż wystawy pokonkursowej, wręczenie nagród oraz wykład Z. Maćkowa „Miasto obok miasta”
miejsce: Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
organizator: Miasto Wrocław, Towarzystwo Miłośników Wrocławia

22-25 czerwca
FLORALIA WRATISLAVIENSA – wystawa kompozycji kwiatowych oraz wykład o ogrodach dawnego Wrocławia
22.06. godz. 12.00 Pałac Królewski - specjalne zwiedzanie barokowego ogrodu Pałacu Królewskiego
23.06. godz.  12.00 Stary Ratusz - otwarcie wystawy kompozycji kwiatowych inspirowanych tradycjami słynnego renesansowego ogrodu Laurentiusa Scholtza
organizator:         Muzeum Miejskie Wrocławia; www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl
Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Lilii

23 czerwca
Zdolny Wrocław gra na Wielkiej Wyspie VII edycja
w programie koncertu: GIRLS ON FIRE, ANIA KŁYS, ENDY YDEN, PAULINA LENDA
MARTIJN KRALE oraz laureat XIV Wrocławskiego Festiwalu Form Muzycznych
godzina: 18.00
miejsce: tereny zielone przy scenie letniej ODT Światowid (Sępolno ul. Ks. Brzóski)
organizator: Ośrodek Działań Twórczych Światowid,  www.swiatowid.net.pl

23 –25 czerwca
X Festiwal Wysokich Temperatur - pokazy, warsztaty, wystawy, konkursy, wykłady w dziedzinie ceramiki, szkła i metalu
23 czerwca godz.15.00
24 i 25 czerwca godz. 12.00-23.00
miejsce: ogród i budynek Akademii Sztuk Pięknych, ul. Traugutta 19/21
organizator: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu; www.asp.wroc.pl, www.festiwalwysokichtemperatur.pl


23 - 24 czerwca
Festiwal Podwodny Wrocław 2017  Browar Mieszczański
prezentacja wrocławskiej młodej sztuki: wystawy, fotografia , malarstwo i grafika, instalacje, pokazy mody, prezentacje multimedialne, filmy, warsztaty dla dzieci i wiele koncertów wrocławskich zespołów i gości; m.in.:
23.06. godz. 18.00 –23.59
24.06. godz. 11.00 – 23.59
organizator:         Fundacja Erdo, www.browar.wroc.pl,
Stowarzyszenie INDUSTRIAL ART. www.industrialart.eu


23 – 24 czerwca
Gry PRL – festyn rodzinny
Gry podwórkowe z czasów PRL: gra w klasy, skakanie w gumę, przez kabel, gra w dwa ognie, badminton, bule, kapsle, ciuciubabka, zośka, jazda na wrotkach, warsztaty plastyczne dla dzieci; w sobotę o godz. 20.00 ognisko i potańcówka
23.06. godz. 12.00-19.00
24.06. godz. 10.00-19.00
miejsce: Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
organizator: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”; www.pamieciprzyszlosc.pl

23 - 24 czerwca
Święto Kwiatów i 4. Święto ulicy Odrzańskiej
wystawa kwiatów, wykład, zwiedzanie elektrowni wodnej, zwiedzanie Bazyliki Św. Elżbiety, spacer po ul. Odrzańskiej z przewodnikiem
23 czerwca godz. 11.00-17.00
24 czerwca godz. 11.00-14.00  
miejsce: ul. Odrzańska i kamieniczka „Małgosia”
organizator: Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Klub Miłośników Odry, www.tmw.com.pl


23 –24 czerwca
Zielono mi, Święto Wrocławia na Różance
23.06 godz. 19.00-21.00 – „Amazonia. Przygody małpki Sai” zielona wieczorynka dla dzieci i dorosłych
24.06 godz. 15.00-22.00 - ŜANĜO Zmiana Wibracji Ziemi oraz Rhiannon Celtic Band - koncerty, Chwastożercy - warsztaty kulinarne, wroclaWianki - warsztaty florystyczne, „Kazanie do kwiatków” - wystawa, budowa miejskiego ogródka, schronisko dla roślin, „W poszukiwaniu kwiatu Karłowic” - gra miejska, strojenie drzew, ekologiczny piknik rodzinny i potańcówka
miejsce: teren przed Centrum Kultury Agora
organizator: Centrum Kultury „AGORA”, www.ckagora.pl

23, 24, 25 czerwca
Laboratorium Głosu – warsztaty wokalno – teatralne dookoła przestrzeni miejskiej
prowadząca: Mariae Śmiarowska
23.06. godz. 18.00-21.00
24.06. godz. 15.00-18.00
25.06. godz. 15.00-18.00
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy internetowe: info@opt-art.net
miejsce: Ośrodek Postaw Twórczych, ul Działkowa 15
organizator: Ośrodek Postaw Twórczych, www.opt-art.net

23 - 25 czerwca  
Festiwal Kultury Kresowej – koncerty w wykonaniu zespołów tanecznych i wokalnych dzieci i młodzieży z organizacji polonijnych na Ukrainie i Białorusi (szczegółowy program na stronie www.ckwz.art.pl
organizator:  Centrum Kultury Wrocław - Zachód,  HYPERLINK mailto:biuro@ckwz.art.pl www.ckwz.art.pl
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Oddział Wrocławski

24 czerwca
X  Kajakowy Spływ Papieski
godzina: 11.00-16.00
miejsce: Odra w rejonie Ostrowa Tumskiego
organizator: Wrocławski Integracyjny Klub Kajakowy „Kapok” i Towarzystwo Miłośników Wrocławia

24 czerwca
Święto Wrocławia 2017  - Podwórkowe Święto Sztuki
Wystawa prac ceramicznych, oprowadzanie po muralu, warsztaty ceramiczne, warsztaty artystyczne na wolnym powietrzu
godzina: 13.00
miejsce: ul. Roosvelta 5a
organizator: Fundacja OK. Art.

24 czerwca
Bookowisko kiermasz książek i grafiki artystycznej
godzina: 11.00 – 17.00
miejsce: Przejście Garncarskie
LAPTOP ENSEMBLE – koncert. W programie: Stanisław Krupowicz – Tylko Beatrycze na komputery (1988), 18’, Marcin Rupociński - d’Coding John na trio komputerowe (2009), 18’, Marcin Bortnowski - Cztery kwartety na trio komputerowe (2009), 20’
godzina: 20.00
miejsce: Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2, II piętro)
organizator: Wrocławski Dom Literatury, www.domliteratury.wroc.pl

24 czerwca
Wystawa - Akwarele Olgi Nowickiej
godzina: 16.00 wernisaż wystawy
miejsce: Klub Muzyki i Literatury, pl. Kościuszki 10
organizator: Klub Muzyki i Literatury; www.klubmil.pl

24 czerwca  
Noc Świętojańska w Zamku - tradycje sobótkowe, słowiańskie rzemiosła – warsztaty, plecenie wianków, koncerty, pokazy, warsztaty wokalne OVO zapisy: info@zamek.wroclaw.pl
godzina: 15.00 - 23.00  
miejsce: Centrum Kultury „Zamek” i park leśnicki, pl. Świętojański 1
organizator: Centrum Kultury Zamek; www.zamek.wroclaw.pl

24-25 czerwca
Obchody Święta Wrocławia 2016 – „Viva Wrocław”
24.06. godz. 16.00 koncert niewidomych artystów,
25.06 godz. 11.00 spektakl teatralny teatru „Trójkąt” pt. „Szewczyk Dratewka”
godz. 17.00 „Chodu i hop” Teatr Loch Camelot z Krakowa, spektakl dla dorosłych
miejsce: CK Zachód, ul. Chociebuska 4-6
organizator: Centrum Kultury Wrocław Zachód; www.ckwz.art.pl

24 czerwca  
Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Wrocławia
uroczystość poprzedzi przemarsz radnych i gości przez Rynek
początek godzina: 11.15 w kościele Św. Elżbiety
Msza święta w intencji mieszkańców Wrocławia
godzina: 18.30
miejsce: Katedra św. Jana Chrzciciela
organizator: Biuro Rady Miejskiej Wrocławia, www.rada.wroc.pl

24 czerwca
Święto Wrocławia w Konturach Kultury  „Kulturalna Kawiarenka”
w programie m.in. spektakl plenerowy grupy Wędrowny Teatr Lalek Mała Mi  pt. „Tuwim Julek – Para Buch, Frazy w Ruch”, oraz towarzyszące spektaklowi warsztaty teatralne i zabawy animacyjne z dziećmi
godzina: 14.00-22.30
miejsce: ul. Jagiellończyka 10a
organizator: Fundacja Kilo Kultury; www.konturykultury.art.pl

24 - 25 czerwca
Obchody XX-lecia 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu
24.06. godz. 20.30 Oratorium „Przymierze” Michała Lorenca
25.06. godz. 20.00 Maleo Reggae Rockers – koncert wieńczący wrocławską i dolnośląską
akcję „Dar dla Aleppo”
miejsce: scena plenerowa przed Katedrą
organizator: Archidiecezja Wrocławska, ul. Katedralna 13/15

24 - 25 czerwca
„Ludzie ognia” – pokazy umiejętności rzemieślników: hutnika obsługującego piec dymarski, kowala, garncarza wypalającego swe wyroby w piecu garncarskim, szklarzy produkujących ozdoby szklane i płytki witrażowe, złotników, odlewników i dziegciarzy
godzina: 11.00
miejsce: Arsenału Miejskiego - dziedziniec
organizator: Muzeum Miejskie Wrocławia; www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

25 czerwca
„Waligóriada” – koncert poświęcony twórczości Andrzeja Waligórskiego i Jana Kaczmarka - wystąpią: Kabaret ELITA, Aga Damrych, Marta Dzwonkowska, Jerzy Filar, Andrzej Walus, Anna Majkut-Polańska, Aleksander Grotowski, Tadeusz Drozda, młodzież Gimnazjum nr 16 im. Andrzeja Waligórskiego i Zespołu Szkół nr 11 im. Jana Kaczmarka
godzina: 14.00
miejsce: Park Południowy
organizator: Agencja Artystyczna ELITA; www.elita.pl, Rada Osiedla Borek