- Warto się szczepić? Jak co roku. Gorąco namawiam, wszystkich, szczególnie pacjentów z grupy ryzyka. Wierzymy i wiemy, że szczepiąc się chronimy siebie i swoich pacjentów. 

Tak mówią specjaliści. W Polsce co roku na grypę choruje co dziesiąty dorosłych i co trzecie dziecko.  Co roku z powodu powikłań pogrypowych umiera nawet  600 tysięcy osób.

Ten rok - pandemiczny -  jest szczególny, dlatego szczepienia przeciwko grypie są zalecane wszystkim. 

 - Oprócz infekcji przeziębieniowych, grypy, jest koronawirus. Szczepiąc się na grypę zdejmujemy sobie jeden problem z głowy - mówi dr Agnieszka Mastalerz - Migas Konsultant Krajowa w dziedzinie Medycyny Rodzinnej. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Największy w regionie. Tu pracuje ponad półtora tysiąca lekarzy i prawie 3 tys. pielgniarek. Bezpieczeństwo zdrowotne personelu i tysięcy hospitalizowanych pacjentów jest tu szczególnie ważne. 

- Gorąco polecam szczepienia wszystkim. Po to, żeby jesienią nie nakładały się na siebie te dwie epidemie - grypa i koronawirus . Sam zaszczepię w świetle kamer po to, by dać jasny sygnał, że szcepienie jest ważne  - mówi dr Piotr Pobrotyn, dyrektor USK we Wrocławiu.  

Podobnie jest w wielu wrocławskich firmach, między innymi we wrocławskim Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji Creator .

– Namawiamy wszystkich naszych pracowników do szczepienia się na grypę - mówi Tomasz Kabała.

Do aptek i przychodni tegoroczna szczepionka na grypę trafi na początku września.  Koszt? Najprawdopodobniej  około 40-stu zł.  

– Warto się zaszczepić, po co narażać się na powikłania -  mówi Michał Koc z Wrocławia.  

Wielu pacjentów  już teraz dowiaduje się, jak w czasie pandemii koronawirusa będą mogli umówić się do lekarza na badanie i szczepienie. 

 

– Szczepionki będą jesienią w przychodniach. Wystarczy przyjść i po badaniu zaszczepić się, albo  skorzystać z e-porady, dostać e-receptę i samamu kupić szczepionkę. Potem trzeba umówić się w przychodni rejonowej i po badaniu zaszczepoić się - wyjaśnia dr Agnieszka Mastalerz- Migas

Jak co roku we Wrocławiu kilka tysięcy seniorów będzie mogło skorzystać z darmowych szczepień na grypę, a osobom po 65. roku życia przysługuje  50-cio  proc. zniżka.

 Tylko 4 proc.Polaków szczepi się przeciwko grypie. Powikłania są froźne dla zdrowia i życia. Warto się zaszczepić, by móc powiedzieć, że Polak jest mądry przed, a nie po szkodzie.