- Jestem nauczycielem od 30 lat i dla mnie taka długa rozłąka z dziećmi była nienaturalna. Jesteśmy do tego kontaktu przyzwyczajeni - mówi Beata Czarnecka, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 96 we Wrocławiu. 

- Z chęcią wróciłam do szkoły, by zobaczyć się z uczniami. Tak samo uczniowie cieszyli się, że wreszcie mogą porozmawiać z rówieśnikami - dodaje Małgorzata Sorek, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 96 we Wrocławiu. 

Stęsknione za kolegami i szkolną rutyną dzieci mogą zapominać o zachowaniu odpowiedniej odległości czy dezynfekowaniu rąk. Nauczyciele czuwają, by wszelkie procedury zostały zachowane.

- Dzieci są wpuszczane pojedynczo. Mają mierzoną temperaturę przy wejściu. Ławki są poustawiane z zachowaniem odpowiedniej odległości. Trwają zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Jesteśmy wyposażeni w maseczki, środki do dezynfekcji  - tłumaczy Renata Fluder, Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 96 we Wrocławiu. 

Choć wielu rodziców zdecydowało o pozostawieniu swoich dzieci w domach, to cała rzeczywistość związana z pandemia może wpłynie na ich rozwój, bo szkoła, to nie tylko zdobywanie wiedzy z książek.

- Dzieci powinny uczyć się socjalizacji i przebywania w gronie rówieśników. Taka sytuacja na pewno się na nich obije - dodaje nauczycielka. 

 - Były problemy z internetem, z kontaktem z poszczególnymi dziećmi, bo na przykład nie było kogoś słychać - przyznaje nauczycielka. 

Sami nauczyciele przyznają, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

- Rodzice teraz muszą poświęcić zdecydowanie więcej uwagi swoim dzieciom. Może dzięki temu zobaczą, że nasza praca wcale nie jest łatwa i będziemy bardziej docenione - zdradza nauczycielka. 

Szkoły powoli przygotowują się także do przeprowadzenia egzaminów ósmoklasisty i maturalnych. Uczniowie mogą skorzystać z konsultacji indywidualnych, które zapewniają placówki.

- Wiemy, gdzie bedą siedzieć dzieci. Wiemy, że musi być zachowany półtorametrowy ostęp. Powoli się do tego przygotowujemy - podsumowuje dyrektorka. 

Puste korytarze w środku roku szkolnego być może szybko się nie powtórzą. A uczniowie i nauczyciele zadbają o to, by powrót do ławek dobrze wykorzystać.