- Jest to tzw. czytnik i w zależności od rodzaju testów jakie będą na rynku będziemy mogli oznaczać grypę A, grypę B , wirusa RSV u dzieci, ale także w jednym teście , w jednym urządzeniu w ciągu zaledwie 20 minut koronawirusa. Czyli przyjeżdża do nas pacjent z dusznościami i będziemy wiedzieć czy ma grypę czy ma koronawirusa. Jest to dla nas bardzo ważne. To urządzenie będzie przeznaczone dla osób do szybkiej diagnostyki - wyjaśnia Krystyna Jasińska z Działu Diagnostyki USK we Wrocławiu. 

- Obecnie wykonujemy codziennie ok. 100-150 testów w samym oddziale ratunkowym, ale pół roku temu otworzyliśmy też odcinek dla dzieci. Tam jest 60 miejsc dla dzieci i chcielibyśmy, aby takie urządzenie można też było zakupić dla najmłodszych pacjentów  i kolejne dla ich opiekunów . Tak więc tak naprawdę nasze zapotrzebowanie jest znacznie większe - mówi dr Janusz Sokołowski ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w USK we Wrocławiu.   

- Wspólnota Pokoleń istnieje ponad 10 lat. Do tej pory zajmowala się szeroko rozumianą edukacją cyfrową i stacjonarną. Robiliśmy lekcje historii, upamiętniamy ją. Jednak pandemia wymusiła na nas inną działalność. Weszliśmy w działalność pomocową dla naszych kombatantów i personelu medycznego i między innymi dlatego są zakupione przez nas te pomoce dla szpitala - tłumaczy Magdalena Szymerowska z Fundacji Wspólnota Polska. 

- Przyjmujemy bardzo dużo pacjentów z obniżoną odpornością, także ten test będzie jeszcze lepszy dla nich - dodaje dr Janusz Sokołowski. 

Na portalu „Się pomaga” - pod linkiem POMOC DLA BOROWSKIEJ - można wpłacać dowolne darowizny, które  będą przeznaczone na zakup kolejnych urządzeń i niezbędnych do wykonania badań odczynków.