Trzebnica – miasto kotów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Trzebnica to miasto kotów. Zwiedzając miejscowość nie można ominąć Kociej Ścieżki.

Jednym z symboli, które kojarzą się turystom z Trzebnicą są koty. W lipcu 2010 roku, burmistrz  miasta, Marek Długozima wraz z Członkami Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej, zorganizowali akcję „Koty z Kocich Gór”. W ramach przedsięwzięcia na trzebnickim rynku stanęła rzeźba z granitu przedstawiająca kocią młodą parę. 

Pierwsze koty, które stanęły w Trzebnicy to Kociogórek i Lubuszka, których nazwy pochodzą od Kociego Wzgórza i rzeki Lubszy przepływającej przez miasto — mówi Joanna Rafalska z Gminnego Punktu Informacji Turystycznej w Trzebnicy.

Po sukcesie pierwszych kotów w mieście pojawiły się kolejne rzeźby, które dały początek Kociej Ścieżce. Przed wejściem do aquaparku znajduje się Aquarius, natomiast w Parku Solidarności spotkamy Nastroszka. Z kolei na deptaku i między stawami spotkamy Mruczysława i Stawcia. Gminne Centrum Kultury reprezentują Bonifacy i Filemon, a Trzebniczek Urząd Miejski. Aleję Zakochanych symbolizuje pomnik Gai i Zdrojka, które równocześnie nawiązują do nazw dwóch stacji na trasie dawnej kolejki wąskotorowej: Trzebnica-Zdrój i Trzebnica-Gaj. Również Gminne Centrum Medyczne stało się domem dla kota. Pomysłodawcą Diabetesa jest dr Paweł Orzechowski, który wraz z poetką Danutą Kamińską napisał książkę „Koty trzebnickich wzgórz”. Wśród wielu kocich opowieści znalazła się tam historia o nietypowym przyjacielu pacjentki chorej na cukrzycę. Zwierzę miało zdolność wykrywania podwyższonego poziomu cukru we krwi, więc kiedy kobieta źle się czuła, kot kładł się przy niej.

Trzebnicka Kocia Ścieżka to jednak nie jedyna zwierzęca atrakcja. Gmina ma również swoją maskotkę. Super Kot to bohater, który pojawia się przy okazji wielu wydarzeń.

Nie może się obyć bez maskotki. Bywamy na różnych imprezach lokalnych, targach turystycznych. Ta maskotka jest takim rozpoznawalnym dla nas znakiem — dodaje Joanna Rafalska.

Trzebnickie koty można spotkać praktycznie w całym mieście. Zarówno jako rzeźby, jak i w oryginalnej, rzeczywistej postaci. Informacje dotyczące szlaku i mapkę Kociej Ścieżki można uzyskać w Gminnym Punkcie Informacji Turystycznej w Trzebnicy.

Zobacz również

W Świeradowie-Zdroju w budynku po dawnym PKP znajduje się Stacja Kultury, w której odbywają się liczne zajęcia, spotkania, koncerty, ale i wernisaże. W tej chwili możemy podziwiać wystawę pod nazwą „Koneccy. Sztuka w trzech odsłonach”. To barwny świat rodziny artystów, w której możemy podziwiać artystyczne ich wizje oraz baśniowe krainy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy